Jak si vyrobit vlastního robota?
Věková skupina 6–15 let
Chcete zabavit své dítko nebo mu vyrobit originální hračku jako překvapení? Máte doma nepřeberné množství papírových krabic nebo plechovek? Obojí můžete využít na výrobu domácího robotího kamaráda, který vás zabaví během deštivého odpoledne.
Jak vyrobit robota z papírových krabic?
Ať už je právě po Vánocích, nebo jste jen neměli půl roku čas odnést papírové krabice do sběru a povalují se složené někde v koutě, nezatěžujte se s jejich odnášením a raději si vyrobte vlastního robotího kamaráda.
Jako základ budete potřebovat větší krabici o velikosti kolem půl metru. Tu použijeme jako bříško robota. Z krabice nejprve odstraníme všechnu hladkou lepicí pásku, izolepu a podobně, na které by nám později nedržela barva. Krabici opět slepíme, ale tentokrát papírovou lepicí páskou. Můžete použít například kobercovou pásku nebo klasickou klihovou. Krabici slepte tak, aby se neotvírala.
Stejným způsobem připravíme menší krabici na hlavu, dvě úzké podlouhlé krabice na nohy a dvě na ruce. Namísto nohou můžete použít kulaté papírové krabice, v kterých se prodává třeba müsli nebo některé druhy kávy. Ze stejné krabice můžete vytvořit také krk. Krabičku použijte bez plastového víčka.
Otvorem po víčku otočte krabice směrem dolů. Pokud ji chcete nalepit jako krk, otočte ji opět otvorem dolů tak, aby otvor ležel na velké krabici představující tělo a robot neměl nikde „díru“. Jakmile máte vybrané krabice, stačí je slepit. Použít můžete oboustrannou lepicí pásku na plochy, které budou na sobě, a pokud máte pocit, že krabice příliš nedrží, můžete je zpevnit papírovou lepicí páskou. Použít můžete také silné lepidlo na papír nebo tavnou pistoli. U tavné pistole dejte pozor, aby lepidlo nikde nevyčnívalo. Na umělých náplních do pistole by později nedržela barva. Z papírových krabic se dá vyrobit spousta dalších věcí. Inspirovat se můžete naším návodem. Jak vyrobit auto z kartonu.
Jak robotovi z papírových krabic vytvořit detaily
Na závěr můžete robotovi nalepit na hlavu ruličku od toaletního papíru představující anténku. Výborně vám poslouží také nejrůznější malé krabičky od kosmetiky nebo krabičky od sirek, které mohou představovat prsty nebo elektronické krabičky na těle robota. Anténku na hlavu mu můžete vytvořit také ze stočeného drátu, který ozdobte velkým korálkem. Drátek můžete připevnit tavnou pistolí a abyste spoj zamaskovali, můžete kolem něho přilepit malou papírovou krabičku s menší dírou v horní části, skrze kterou bude vyčuhovat samotná anténka. Jakmile bude robot namalovaný, můžete ho polepit třeba víčky od PET lahví. Pokud si přejete mít robotí slečnu, vytvořte jí sukénku z krepového papíru nebo jí přidělejte třpytivé ozdoby. Robot bude vypadat krásně svítivě, pokud ho omotáte třeba kouskem vánočního řetězu.
Nejprve ho ale pojďme namalovat.
Jak robota z papírových krabic namalovat?
Protože je robot celý papírový, na jeho namalování vám budou stačit obyčejné školní tempery nebo akrylové barvy. Vyberte robotovi základní barevnost a nejprve namalujte velké plochy. Může být celý stříbrný, aby působil plechově, nebo může být vesele barevný a přátelský. Namalovat mu můžete pruhy nebo puntíky, ozdobit ho svými oblíbenými motivy nebo ho namalovat třeba pruhovaného jako zebru. Robotovi můžete namalovat také maskování. Namalujte na něj pokojovou rostlinu, aby nebyl za květináčem vůbec vidět nebo mu namalujte na tělo vzor tapety a postavte ho ke zdi. Teď ho nikdo nenajde! Jakmile máte základ robota namalovaný, nechte barvy dobře zaschnout. Teď na něj můžete domalovat nejrůznější drobnosti, světýlka, matky, šroubky a cokoli dalšího, co vás jen napadne.
Jak vyrobit robota z plechovek?
Robota z plechovek vyrobíte podobným způsobem jako toho papírového. Postačí vám opět jedna větší plechovka nebo třeba krabice od müsli, kterou použijte jako tělo. Na nohy a ruce vyberte menší plechovky, třeba od oliv nebo od protlaku. Některé plechovky nemají ani po otevření ostré hrany. Takové jsou ideální. V opačném případě je potřeba kleštěmi ostré okraje plechovky zahnout dovnitř, a pokud jsou v některých místech stále ostré, můžete je oblepit tavnou pistolí. Chystáte-li robota pro malé děti, zvolte raději přece jen bezpečnější papírové krabice. Jakmile máte nachystané všechny plechovky, slepte je dohromady tavnou pistolí. Na robota můžete opět nalepit menší krabičky nebo malé plechovky. Tentokrát nevadí, pokud bude lepidlo vyčnívat – na robota použijeme barvu ve spreji. Naopak jím nešetřete, aby plechovky dobře držely. Až budete mít robota celého slepeného, můžete pistolí objet všechny spoje, kde s plechovky dotýkají. Po nastříkání barvou bude stopa tavné pistole vypadat jako svářečský spoj.
Jak namalovat robota z plechovek?
Na rozdíl od papírového robota, na tom kovovém vám barvy na vodní bázi držet nebudou. Vezměte si raději vhodnou barvu ve spreji, ideálně matnou a robota jí celého přestříkejte. Barvu nanášejte v dobře větrané místnosti nebo venku, kde ji také nechte zaschnout. Nezapomeňte robota podložit novinami, aby nebylo vše od barvy. Jakmile je robot suchý, můžete si vzít klasické temperové nebo akrylové barvy a robota pomalovat stejně jako toho papírového.
Jak ozdobit robota z plechovek?
Na kovovém robotovi se budou krásně výjimat všemožné třpytivé prvky. Polepit ho můžete třeba samolepkami s odrazovým efektem nebo na něj nalepit všemožné třpytivé řetězy a ozdoby, které se dávají na stromeček. Krásně bude vypadat i s kousky alobalu. Zkuste mu z něj nalepit třeba pruhy! Namalovat ho můžete také neviditelnou barvou, která svítí ve tmě nebo ho ozdobit lepidlem se třpytkami. A protože je to robot plný elektroniky, nezapomeňte na červené a zelené nalepovací kamínky, které můžou představovat kontrolky na robotově schránce. A aby nebylo robotovi smutno, vyrobte jich celou armádu!
Jaroslava Merfaitová, DDM Kralupy nad Vltavou
Autoři: DDM Kralupy nad Vltavou