Batikujeme
Batika je jednoduchá, vděčná a velice pěkná technika. Dneska vám ji představím jako jemnou kombinaci s kreslícími prvky. Kdo bude potřebovat s batikováním pomoc, oslovte, prosím, rodiče nebo prarodiče.
Věk: od 4 let
Materiál:
– tričko
– barvy na batikování, sůl, ocet
– hrnec na vaření batiky
– stará vařečka na obracení batikované látky
– žehlička
– podložka do trička na malování
– konturovací textilní barvy
– provázek na batikování
– igelitové sáčky
Postup:
1. Doporučuji použít bílé tričko či tričko světlé barvy.
2. Připravíme si barvu na batikování, záleží na vašem výběru. Barvu si připravíme dle návodu na sáčku.
3. Než nám voda začne vařit, tričko na horní části asi tak 10–15 cm podvážeme provázkem a silně utáhneme. Do tohoto horního prostoru už nebudeme zasahovat a nebudeme ho již nijak svazovat. Další části můžeme uvazovat, jak je nám libo. Můžeme například z celé trička udělat silné lano a celé ho přemotávat provázkem (viz obrázek). Nebo v něm můžeme uvazovat kolečka, která jsou pro batiku tradiční. Záleží jen na naší chuti a fantazii. Podvazování můžete přenechat dítěti, jen mu buďte nápomocni v utahování provázku.
4. Pak navlékneme na horní část trička igelitový sáček (Doporučuji dva. Někdy jeden sáček může prasknout, a pak by nám barva pokazila celý plán) a podvážeme ho pod již ovázanou horní částí. Dobře utáhněte. Ze sáčku vypusťte vzduch, ať se vám materiál lépe ponoří do barvící lázně a není příliš sáčkem se vzduchem nadnášen nad barvou.
5. Pokud se nám již barva vaří, postupujeme v barvení dle návodu na sáčku barvy. Dávejte pozor na bezpečnost dítěte i svoji, pracujete s horkou vodou! A navíc – v sáčku vzniká stále horká pára, která je často více nebezpečná než samotná horká voda.
6. Po uvaření dle návodu tričko vyjmeme z vodní lázně, pořádně mácháme ve vodě, do které jsme přidali ocet. Ocet slouží jako fixativ barvy. Až nám tričko už nepouští, pak můžeme sáček rozvázat a odebrat. Opět vymácháme v octové vodě.
7. Po řádné octové koupeli tričko rozvážeme z provázků. Opět může pomáhat náš „malý kolega“. Jen při práci s nůžkami na rozvazování provázků buďte opatrní, ať látku neprostřihnete.
8. Na horní části trička nám zůstala jednobarevná plocha s mírným zajímavým vniknutím barvy a ve druhé části se nám pomocí provázků vytvořily velice pěkné vzory (viz tričko na našem obrázku). Pokud jste spokojení se samotnou batikou, doporučuji již do trička nezasahovat. Pokud budete odvážnější, můžete si ho dozdobit jako já a moje dcera jemnými motivy pomocí kontur na textil. Ale před tím ho musíte nechat pořádně uschnout a vyžehlit. Určitě jste překvapeni, jaký zajímavý efekt dokáže udělat jeden obyčejný sáček?
Autoři: Středisko volného času Pohořelice