4 + bonusové aktivity s dětmi v přírodě

1. Bingo ve stylu – Najdi a zaškrtni, kdy děti mají za úkol najít v přírodě všechny věci vyobrazené na herním plánku.

Můžete také vyrobit krabičku (např. od obalu vajíček), kde budete nalezené věci sbírat.


2. Hledání pokladu – rozkreslete dětem mapu k pokladu, vymyslete pár úkolů, které důmyslně ukryjete, „zakopejte“ poklad a hurá za dobrodružstvím.

Inpsirace např. na https://www.mimibazar.cz/navod/8932/hledani-pokladu

Další možnost je písmenková/číselná nebo obrázková hledačka – sepište dětem abecedu/číselnou řadu nebo nakreslete obrázky, takto označte také kamínky, které rozmístíte v prostoru. Děti pak nalezené kamínky správně přiřazují.


3. Procházka s úkoly – doma s dětmi vytvořte seznam úkolů, které byste chtěli splnit během vašeho pobytu v přírodě a venku pak postupně zaškrtávejte. Seznam můžete tematicky obměňovat podle ročního období.


4. Stavění domečků pro skřítky je pro děti skvělá aktivita nejen na rozvoj fantazie a procvičení motoriky, pronikají také do tajů architektury, pracují s různými materiály a učí se koncentraci.


A jako bonus přidáváme pár tipů na slovní hry, ke kterým nepotřebujete vůbec žádné speciální vybavení, jen rychlou pusu a bystrou hlavu :-)

Můžete si jimi ukrátit dlouhou cestu autem nebo vlakem či pro děti často nudnou procházku.

  • Přijela babička z Číny, přivezla kopeček hlíny a na něm bylo písmenko A... a všichni říkají slova na A

  • Hra na paměť – Šla maminka do obchodu a koupila tam… (nebo Tetička jela na výlet a do kufru si sbalila…) první hráč vymyslí nějaké slovo, každý další musí vždy zopakovat vše, co zaznělo a přidá k tomu svou věc, až z toho vznikne celkem dlouhý seznam.

  • Nesmyslné pohádky – první řekne větu a další ji dokončí, a tak začnou vznikat někdy i zábavné a často naschvál nesmyslné příběhy, že třeba Karkulka jde do města, kde potká své kamarádky Šípkovou Růženku s Popelkou a jdou spolu na zmrzlinu...

  • Hádej, kdo jsem? – jsem např. zvíře a můžu odpovídat jen ano nebo ne

  • A já říkám... – určíte si s dětmi téma, na které zkoušíte vymyslet co nejvíce slov – např. zvířata ze zoo, dopravní prostředky, jaro, ovoce a zelenina atd.

  • Uhodni písničku – vyberte si nějakou známou písničku a zkuste si pouze broukat melodii. Děti mají za úkol ji uhodnout. Nebo třeba nechte děti hádat, ve které písničce se zpívá třeba o travičce/kočce/pejskovi/koních... Poté si písničky můžete zazpívat spolu. Děti zpívání milují!! Pějme píseň dokola okolo stola lala, pějme píseň krásně a (Maruška) ji začne..

  • Hra telefon – první hráč pošeptá vymyšlený příběh/větu dalšímu, ten dalšímu a poslední řekne nahlas, co slyšel. Často se příběh hodně pozmění.

  • Procvičení barev – na zadanou barvu musí hráči buď najít v okolí něco dané barvy nebo vymyslet, jaká věc danou barvu může mít.

  • Vidím, vidím – jeden hráč začne slovy: „Vidím něco, co začíná písmenkem...“ Ostatní hádají, co by to tak mohlo být.

 Autoři: Dům dětí a mládeže Orlová příspěvková organizace