Modelovací hmota 3x jinak

Děti si moc rády hrají s modelínou, různě ji hnětou, natahují a zkoumají. Pokud už vám doma modelína došla nebo vyschla, můžete zkusit následující recept, jak si ji vyrobit.

DOMÁCÍ MODELÍNA PODLE MONIKY BRÝDOVÉ
150 ml vody + 75 g hladké mouky (lze i polohrubé) + 35 g soli + 1 lžíce octa + 1 lžíce oleje + potravinářské barvivo + příp. vonné esence

Zdroj: https://www.brydova.cz/2020/…/21/domaci-modelina-videonavod/


Často se však stane, že si děti chtějí své výrobky nechat na výstavce. Když však necháte zaschnout plastelínu, je pak již nepoužitelná. Proto níže najdete dva nápady na hmoty, které po zaschnutí zatvrdnou a vy si tak můžete společně vytvořit pěkné ozdoby, které nějakou dobu vydrží.

SAMOTVRDNOUCÍ HMOTA
2 díly sody + 1 díl kukuřičného škrobu + 1 díl vody – jedná se o objem, takže odměřit (nevážit) například hrníčkem. Na nepřilnavé pánvi míchat na mírném ohni do zhoustnutí. Vytvořit kouli a poté vyválet raději silnější plát a libovolně vykrajovat nebo tvarovat a nechat zaschnout. Poté můžeme ještě libovolně dobarvit.

Zdroj zde: https://www.mimibazar.cz/…/domaci-ekologicka-samotvrdnouci-…


SLANÉ TĚSTO NA MODELOVÁNÍ
2 díly hladké mouky + 1 díl soli + 1 díl vody (doléváme postupně) – vypracujeme vláčné těsto, které by se nemělo drobit. Výtvory můžeme nechat zaschnout volně na vzduchu nebo v rychlejší variantě zapéct v troubě na 150 °C cca 15–20 min.Autoři: Dům dětí a mládeže Orlová