Pokus – povrchové napětí

V dnešní době po vás rodiče určitě chtějí dvakrát častěji, abyste si pořádně myli ruce. A proč je důležité mýt si ruce mýdlem? To teď právě zjistíte. Souvisí to s povrchovým napětím vody. Představte si, že na vodě je taková tenká neviditelná blána, takový potah, kterého mimo jiné využívají některá vodní zvířátka, třeba vodoměrky, které se dokáží pohybovat na hladině vody. Saponátem, jarem nebo mýdlem, ale můžeme tuto blánu narušit.
Dokážeme si to na jednoduchém pokusu:

  1. Do talíře s vodou opatrně nasypte na povrch pepř, majoránku nebo bazalku.
  2. Špejli namočíme do jaru a vložíme doprostřed talíře.

 

Pepř se od jaru odtáhl pryč. Právě proto, že bylo narušeno povrchové napětí (ta neviditelná blána) a pepř utíká co nejdále od jaru. Podobné je to i s tím mytím rukou. Samotná voda nevniká pod částečky špíny, ale když přidáme mýdlo, povrchové napětí vody se naruší a voda se dostane „blíže“ k povrchu rukou a zjednodušeně můžeme říct, že špína od mýdla uteče.

A ještě jeden moc pěkný pokus! Mléčný šejk!
Bude vám stačit jen mléko, potravinové barvičky (třeba na velikonoční vajíčka – funguje to se sypkými i tekutými) a jar se špejlí.

  1. Do talířku nalijeme trochu mléka.
  2. Do čtyř stran nasypeme či kápneme trochu barviva různých barev.
  3. Doprostřed vložíme špejli namočenou v jaru a držíme ji tam.
  4. A pak už jen pozorujeme krásnou hru barev.

Barvičky samy o sobě zůstávají na hladině a nepromíchávají se. Po přidání jaru se však naruší povrchové napětí a vše se dá do pohybu.

 

 

 Autoři: Dům dětí a mládeže Matýsek Napajedla