Keramický ptáček – zvonící

Výroba ptáčka není tak těžká, musíme jen dodržet pracovní postup. Potřebujeme keramickou hlínu – pokud máte hotový výrobek možnost nechat vypálit, velký jako koule ve vaší dlani. Nahradit keramickou hlínu je možné samotvrdnoucí modelovací hmotou Creall – koupíme ji v papírnictví.

Postup práce:

  1. Důkladně proboucháme všemi směry hlínu, abychom vytloukli všechny případné vzduchové bublinky. Boucháme tak, že pouštíme hlínu z cca 30 cm na stůl a snažíme se otáčet hlínou tak, abychom zároveň z hroudy modelovali kouli.
  2. Pokud máme vyboucháno, dohladíme povrch a dotvarujeme do koule.
  3. Kouli rozřízneme na dvě půlky. Pokud možno stejné, řežeme nití, strunou nebo nožem.
  4. Každou půlku vydlabeme tak, abychom měly stejně tlusté stěny cca 5 mm. Důležité je, aby hrany na řezu byly těch cca 5 mm, protože budeme pak zpětně kouli slepovat a lepení bude záviset na těchto hranách.
  5. Vydlabané půlky, každou zvlášť, založíme do dlaně a „brčkem“ protlačíme „dírky“ od sebe tak daleko, abychom nezrušily tvar polokoule. Provrtáme obě půlky.
  6. Vykoulíme 2–4 malé kuličky – ty zabalíme každou zvlášť do malého kousku ubrousku a vložíme je všechny do „těla ptáčka“ mezi polokoule a slepíme polokoule k sobě. Pokud použijeme hmotu Creall, kuličky nemusíme balit, necháme je přirozeně pouze trochu ovadnout a už se nepřilepí.
  7. Lepení – připravíme si obě půlky – našrafujeme  na hranách polokoulí  obě půlky. Šrafování je lehké zdrsnění špachtlí nebo nožem – nakrájení zlehka do kříže hranu, kterou lepíme.
  8. Na našrafovanou hranu naneseme šlikr – vrstvičku – ne pouze namazat jako lepidlem – pokud máme na obou polokoulích, nezapomeneme dovnitř vložit obalené kuličky (obalili jsme je proto, aby se nám nepřilepily při schnutí ke stěnám polokoulí) a obě půlky k sobě přiložíme a šroubováním by se nám mělo podařit půlky utáhnout a slepit. Zbytek vyhřezlého šlikru očistíme a spoj pečlivě začistíme tahy nožem nebo špachtlí do kříže. Z pravé strany přes spoj a naopak z levé strany přes spoj, a to po celém obvodu pečlivě. Nakonec dohladíme do čistého spoje, že ani není vidět, kde jsme měli kouli rozříznutou.
  9. Připravíme si zobáček, křidélka a ocásek (vymodelujeme si je) a stejným způsobem – tj. přišlikrujeme (přilepíme) k tělu ptáčka. Správné umístění křidélka či ocásku  zvládnete podle tvaru vašeho ptáčka sami.
  10. HOTOVO – ptáček se může sušit a co nejdříve ho dopravte k vypálení. Až bude vypálený zazpívá vám svým cvrlikáním krásnou jedinečnou písničku, protože tu jste mu do bříška vložili vy sami.  Vaše práce ať se daří a ptáčci  „Zvonílci“ ať vám přinášejí dobrou náladu a radost.
  11. Ti, kteří nemají šanci ptáčka vypálit z keramické hlíny, připomínám, že je možné ho vyrobit ze samotvrdnoucí hmoty Creall.


Autoři: Dům dětí a mládeže BETA Pardubice