Aprílový balíček tvoření a her

Ahoj,
venku je chvilku sluníčko, chvíli prší a chvíli sněží, chvilku teplo a chvilku zima, říká se tomu aprílové počasí. Vypadá to, že si z nás dělá počasí legraci. Tak si v tomto balíčku aktivit budeme taky tak trochu dělat legraci :) Mám pro tebe pár námětů na legrační tvoření a hry. Něco zvládneš sám/sama, u něčeho se bude někdo hodit. Jinak je jenom na vás, co zkusíte a co necháte na příště.

Veselý špajz
Použijte zbytky barevných papírů, výstřižky z časopisů, jakýkoliv papír na domalování, průhlednou izolepu nebo lepidlo. Vyberte si ve špajzu potraviny v pevnějším obalu – krabice, papírový sáček, konzerva… a vymyslete, jak je vyzdobit, aby, až je budete po čase vařit, vám přinesly dobrou náladu (u nás bude vysmátá rýže). Ušatá mouka, nosaté sušenky, vyvalené oči na fazolích, džusíková kočička, vlasatá kolínka…

Pozor! – Opatrně s nůžkami u potravin, prostřižený sáček s rýží nepotěší, ale zároveň to není až zas taková katastrofa, můžete si pak zahrát na Popelku.

Povídej legrácky
Na jedno místo – na stůl, do bedny, pod peřinu, pokaždé jinam dejte asi 10 různých věcí (někdy jednodruhové, někdy mix – plyšáky, kuchyňské potřeby, co leží u vás v dosahu – nikdo se nesmí zvedat, papírové, železné, modré….). Postupně se střídáte, berete do ruky jednotlivé věci a vyprávíte naprosto nesmyslný příběh, který nemá ani hlavu, ani patu. Prostor pro kreativitu dospělých i dětí.
Třeba: Šel jednou kolíček na maliny. Cestou potkal ušatou panenku, která pořád skákala po jedné noze. Najednou zakopla o kapesníček, až z toho vysmrkala slona…
Přemýšlej, co by se s touhle básničkou dalo dělat, vymyslete nějakou činnost, aktivitu, výtvarno, je to na vás. Je od pana Jiřího Žáčka z knížky Aprílová škola.

Halí, belí
Halí, belí, halí, belí –
já mám slona pod postelí,
je to slůně kapesní,
ale zato hodně sní.

Halí, belí, halí, belí –
čím ho krmím? Petrželí!

Spořádá jí hromadu,
pak se svalí dozadu.

Já mám slona pod postelí,
vejde se tam skoro celý –
jenom chobot čouhá ven,
když mi přeje dobrý den.

Příšeráčci flekatí
Máš-li vodovky nebo tempery, hodně je nařeď, udělej na bílý papír kaňky, které rozfoukej brčkem a nech uschnout, oči vystřihneš z bílého papíru a domaluješ. Nebo až dojdou kapesníčky, vymysli příšeráčka z krabice od nich, ale i z jiné krabice určitě půjdou.

Vymysli jim jména, rodinu, postav jim domeček a sobě klidně taky.

Rodinná hra – Nervíky
Figurka nebo knoflík a 50 cm dlouhý provázek pro každého hráče, plechovka nebo kelímek, papírek s obkresleným kolečkem podle kelímku. Hrací kostka. Na kolečko na papíře postaví každý hráč svou figurku, uchopí volný konec provázku a provázek mírně napne. Vylosovaný hráč – chytač je v tuhle chvíli jejich protivníkem a místo provázku drží v jedné ruce hrací kostku, ve druhé plechovku. Pak hodí kostku tak, aby ji všichni dobře viděli. Když padne kostka sudým číslem navrch (2, 4, 6), vedoucí bleskurychle přiklopí plechovku otvorem na papírové kolečko a snaží se při tom pod ní chytit co nejvíce figurek. Hráči ovšem nečekají a snaží se stejně rychle dostat své figurky do bezpečí – trhnou provázkem a figurka odskočí z papírového kolečka. Kdo má pomalou reakci nebo zaváhá, tomu chytí chytač figurku pod plechovku – a to znamená trestný bod. Když padne číslo liché (1, 3, 5) – chytač nesmí přiklopit a hráči nesmí opustit bezpečí kruhu, jinak získávají také trestný bod. Každý chytač hází např. 5x, pak se zapíší body a role chytače se spravedlivě vystřídá.
Nechte dětem dost času na pochopení, která čísla znamenají cuknout a která zůstat, případně u menších dětí použijte kostku barevnou nebo jiný způsob :)

Máte-li něco na srdci, ozvěte se na ddmslunicko@seznam.cz.

EvaAutoři: Dům dětí a mládeže Týniště nad Orlicí