Velikonoční balíček aktivit č. 1

Ahoj, ze Sluníčka,
posílám Velikonoční balíček č. 1, z čehož vyplývá, že bude i č. 2. Jarní svátky nabízejí totiž spoustu možností, určitě máte nějaké své obvyklé činnosti a výzdobu nebo zrovna letos zkusíte objevit něco nového, anebo letos Velikonoce prostě zrušíte. Je to na vás! Ale trochu jara si domů pusťte :). Z našeho balíčku si opět vyberte podle svého uvážení, vymýšlejte, doplňujte, předělávejte, zlehčujte či komplikujte a ozvěte se, jak se máte.

Ptáček poletáček


https://cz.pinterest.com/pin/303218987414860411/

Velikonoční abeceda
Rozepište si na papír, ideálně pod sebe a do dvou sloupců celou abecedu a ke každému písmenu doplňte cokoliv velikonočního (Q, W, X a Y klidně nechte prázdné). Mladší děti mohou namalovat, starší mohou napsat pozadu, morseovkou, jako hádanku rodičům a obráceně…) Lze jako rodinnou soutěž, upravte podle věku nebo doplňujte průběžně kdykoliv. Pošlete jako úkol babičce a dědovi :) a pak porovnejte, kdo co má.

Náměty na činnosti na jednotlivé dny předvelikonočního týdne, inspirované jen názvy dnů.
Květná neděle
Kytky z proužků

Nastříhejte z papíru nebo z novin tenké proužky (skvělý trénink nejen pro předškoláky) a do hvězdice je vždy pouze uprostřed přilepte na barevný papír nebo karton z krabice. Potom ohýbejte jednotlivé proužky volně doprostřed a přilepte je tam, aby byly okvětní lístky kulaté a plastické. Nakonec doprostřed nalepte kolečko jako střed květiny. Nemusí být barevné, stačí bílý papír nebo noviny na karton z krabice. Když budou květiny aspoň tři, už to bude malá zahrádka.

 • různobarevné květy
 • na dveře
 • na věneček
 • samotné květy na větev
 • menší, větší, pidi…

Kytky rozkvétající
Namalujte si květiny s větším prostředkem a několika velkými okvětními lístky. Okvětní lístky přeložte doprostřed. Celou květinu položte např. do talíře s vodou a sledujte, co se bude dít.

Modré pondělí
Hledačka

Najděte věci, které jsou modré

 • Ukažte je.
 • Pojmenujte.
 • Přineste.
 • Udělejte z nich řadu, pyramidu, kruh.
 • Jaké máte odstíny? Srovnejte od nejsvětlejší do tmavé.
 • Zadejte úkol, kdo co postupně zase zaparkuje zpět

Namalujte obrázek, na který použijete jenom modrou barvu.

Žluté (někdy někde uvedené šedivé, ale žlutá je určitě lepší) úterý
Velikonoční obříci
Z kartonu od pizzy nebo z jakékoliv krabice si vymyslete velikonoční výzdobu (vejce, slepice, kohout, zajíc, ovce je klasika, možná to u vás bude slon nebo veverka. Pokud nemáte barvy, klidně nechte přírodní nebo polepte kousky z časopisů či novin. Ozdobte podle fantazie a zásob. Stojací varianta v krabičce od vajíček je funkční, pokud krabičku zatížíte minimálně vařenými vejci nebo třeba kamínky na dně.

 

 

Škaredá středa
Dneska se nemá člověk mračit, aby se nemračil celé jaro! Tak trocha barviček…
Čarování s mlékem
Pomůcky: mléko, potravinářské nebo jiné barvivo, tácek, vatové tyčinky, jar
Postup:

 1. Do misky nalejte mléko, do mléka nakapejte barvy.
 2. Vezměte si vatovou tyčinku a ponořte ji do mléka s barevnými kapkami. Co se stane?
 3. Vezměte si druhou vatovou tyčinku a nakapejte na ni jar.
 4. Ponořte ji do mléka s barvami a pozorujte, co se bude dít… Mléko se jako mávnutím kouzelného proutku začne rozestupovat na všechny strany. Vytáhněte tyčinku z mléka a ponořte zase do jiné části, kde je nejvíc barvy. Můžete tak sledovat čarovnou hru s barvičkami.

https://www.youtube.com/watch?v=tdc0Fi08PFo

Lentilková duha

Lentilky nebo skitlsky rozložte na bílý talíř ke kraji spodní části. Od prostředka talíře opatrně nalijte vodu, aby se dostala až k bonbónům… A kochejte se. Bonbóny jsou i pak jedlé.

Přání od dětí z domu – pro toho i tomu…

Momentálně jsme doma skoro všichni a tak mám pro vás malou výzvu:
Vytvořte buď velikonoční přání nebo přání pro hezký den a rozdejte je do schránek v domě (pokud bydlíte v paneláku nebo bytovce) nebo do schránek v celé ulici (pokud bydlíte v rodinném domě). Dospěláci, děti a zvlášť starší lidé budou mít určitě radost, když ho objeví.

Tady je tip od Radky Rubešové, která má spoustu nápadů, na 2 velikonoční přáníčka, to s líhnoucím se kuřetem je geniální, ale určitě vymyslíte vlastní nápady, klidně stačí i namalovaný obrázek :). Díky, že myslíte na ostatní.
https://www.radkarubesova.cz/jak-na-velikonocni-prani-s-detmi/

 

 

 

 

 

 Autoři: Dům dětí a mládeže Týniště nad Orlicí