Mláďata v přírodě a jak se k nim chovat I.

Jaro je obdobím nového života. Příroda se probouzí a rodí se i mláďata. Ta mnohdy vypadají opuštěně, ale opak je pravdou.

Malí zajíci
Ti se obvykle rodí již v únoru a jelikož nemají žádné nory, jsou ukrytí ve vysoké trávě, a tím pádem působí opuštěně. Není tomu ale tak. Zajíci totiž patří k tzv. odkládacím mláďatům. To znamená, že jsou ukryté na jednom místě a matka se k nim pravidelně vrací. V případě zajíců je to 1–2x za noc.

 obrázek ze stránky: ekolist.cz

Malá srnčata
Ta se obvykle rodí v květnu až v červnu a stejně jako zajíci patří k odkládacím mláďatům. Srna se k nim vrací pak několikrát za den.

 obrázek ze stránky: priroda.cz

A proč je matka nechává samotné?
Aby k nim nepřilákala zbytečně predátory. Osamocené mládě je totiž mnohem více nenápadné, než dospělé zvíře. A díky tomu, že není téměř nijak cítit a má ochranné zbarvení, je v přírodě téměř neviditelné.
!! Na tyto mláďata nikdy nesaháme, maminka by je pak už nepoznala, protože by cítila náš pach!!

Kdy potřebuje mládě opravdu zachránit?
Když mládě píská, je očividně zraněné nebo se snaží plazit, aby našlo matku. Takové mládě o rodiče pravděpodobně přišlo.
Pokud je mládě schoulené v trávě nebo pod keři a nehýbe se, nikdy na mládě nesaháme, čeká na maminku!!

Dalším mládětem, které potkáváme v přírodě asi nejčastěji, jsou ptáčata. Pokud najdeme ptáče, které je již opeřené, je schopné pobíhat nebo poskakovat, je to mládě, které dobrovolně opustilo hnízdo a učí se létat. Jeho rodiče se k němu vrací a stále ho krmí.

 

 

 

Foto ze stránky: lhmp.cz

Ptáčata, která potřebují pomoc, jsou málo opeřená, nebo vůbec a často mají ještě zavřené oči. Pokud máte možnost, pokuste se je vrátit do hnízda, pokud ne, volejte nejbližší záchrannou stanici.

Ta je pro tento kraj v Jaroměři: 731 658 112, 603 847 189

https://www.zvirevnouzi.cz/zachranne-stanice/jaromer/

 Autoři: Dům dětí a mládeže Týniště nad Orlicí