Kytičkové pokusy

Internet je plný návodů, jak si zkusit vypěstovat novou rostlinku ze zeleniny i ovoce, které běžně domů kupujeme. Ale je to opravdu možné? Vyroste ze zasazeného plátku rajčete nová rostlinka? Vyklíčí semínko, které zůstalo v šišce?

Pojďte to se mnou vyzkoušet.
Přidejte se do facebookové skupiny Kytičkové pokusy (přístupná bude od 4. 5. 2020) nebo nám napište na ddmslunicko@seznam.cz. Vyfoťte, co jste zasadili, popište krátce postup a do vlákna pod svou fotku vkládejte, jak vám rostlinky rostou.

Buďte trpěliví, všechno má svůj čas :)

Zde máte pár tipů a postupů:
Všechna videa a obrázky jsou převzaté z www.pinterest.com

Buráky
Buráky vyloupeme ze skořápky a zabalíme do pevnějšího ubrousku nebo bavlněné látky (kapesníku) a namočíme na 1 hodinu do vody. Po jedné hodině ubrousek vyndáme a necháme buráky v ubrousku ležet 3 dny. Po třech dnech by měly pustit klíčky. Naklíčené buráky zasadíme do hlíny a čekáme, až vyroste rostlinka. Ta by potom na svých koříncích měla mít další nové buráky (stejně, jako se pěstují brambory).

Zde máte video postup a další tipy.

Rajče
Nakrájejte rajče na plátky a vložte do květináče s hlínou, přihrňte a zalijte. Měli by vám vyrůst rostlinky rajčete.

Paprika, citron, limetka
I paprika, citron nebo limetka mají semínka. Můžete je z plodu vyjmout a zasadit rovnou do hlíny. Pravidelně zalévejte a počkejte, jestli vám vyroste nová rostlinka.

Avokádo
Avokádovou pecku omyjte. Zapíchněte čtyři párátka tak, aby pecka držela na hrdle sklenice. Sklenici naplňte vodou, aby byla pecka částečně ponořena. Vodu pravidelně měňte a doplňujte. Asi po dvou měsících by měla pecka puknout a vyklíčit v novou rostlinku. Je to dlouhá doba, tak to nevzdávejte, když to nepůjde hned. Naklíčenou rostlinu zasaďte do květináče s hlínou.

Lze to zkusit i se šiškou. Vypadá to nepravděpodobně, ale jen ten, kdo to zkusí, může říct, že to nefunguje :)

Růže
Kupte si v květinářství klasickou růži. Můžete ji chvíli nechat, ať vám dělá radost, a potom ji využijte k pokusu s medem a bramborou. Konec stonku růže (asi tak 5 cm) namočte do medu a zapíchněte do brambory. To celé zasaďte do květináče s hlínou, bramboru i stonek růže pořádně přihrňte. Ustřihněte květ i listy a čekejte co se stane. Nezapomeňte zalévat. Měl by vám vyrůst růžový keřík.

Zde máte videopostup a další tipy.Autoři: Dům dětí a mládeže Týniště nad Orlicí