Májový balíček aktivit

 

 

Ahoj všem,
doufám, že jste si užili čarodějnické speciální FB vydání balíčku Čarodějnické výzvy a prošli naši Čarodějnickou výpravu, a že nám o vašich aktivitách ještě dáte vědět. Tady najdete trochu her pro, doufejme, trochu deštivé dny a taky trochu tvoření.

Poznávačka poslepu
Jeden připraví na stůl několik drobností a přikryje je šátkem nebo povlakem. Ostatní přes šátek, případně se zavázanýma očima hmatem testují, co se pod šátkem skrývá. Co vymyslíte za chytáky. Pokud zvládnete mít zavázané oči, zkuste poznávání věcí nohama – doporučuji zapojení i dospělých, není to tak jednoduché.

Co se změnilo
Rozložte na stole nebo na zemi cca 12 různých věcí, dobře si věci prohlédněte a domluvte se, kdo bude měnit. Ostatní jdou chvíli za dveře. Měnič může prohodit 2 věci nebo nějakou jenom upravit, záleží na věku hádajících. Po návratu mají hadači přijít na to, co se změnilo. Výměna rolí, výměna věcí…

Kimovka
Na stole nebo na tácku rozložte cca 12 drobností. Ideálně připravuje jeden z vás, ostatní se nedívají. Pak se mohou cca 1 minutu na věci dívat, poté se zakryjí šátkem. Hráči mají napsat nebo nakreslit co nejvíc věcí, které si pamatují.

Rozkvetlý strom
Tuš, vodovky nebo tempery, čtvrtka nebo karton, brčko.
Na čtvrtku nebo karton z krabice nakreslete jednoduchý strom nebo jen větvičku. Nebo tam kápněte trochu tuše a rozfoukejte brčkem – vznikne základ stromové koruny. Po zaschnutí nechte větve rozkvést – vymyslete, čím budete tiskat, vyberte barvu, razítkovat lze téměř čímkoliv – vatovými tyčinkami, prsty, spodkem od malé PET láhve, kouskem kartonu, víčkem – barva je na vás, koukněte, co a jak venku kvete nebo si udělejte klidně pohádkový barevný strom. Nebo namačkejte kousky barevného papíru a nalepte nebo zkuste třeba lepit popcorn.

 

 

 

 

 

 

Rozkvetlá louka
Vystříhejte různobarevná kolečka a půlkolečka a nalepte je vrstveně od většího po menší na větší papír nebo na karton (třeba rozložená krabice od pizzy). Pak vezměte tlustou nebo tenkou fixu a pusťte se do domalovávání květin či hmyzu. Dobarvěte podle chuti.

  • Jemná motorika – stříhání, lepení
  • Porovnávání větší menší, rovnání podle velikosti
  • Třídění barev, počítání, sčítání, odčítání
  • Fantazie a kreativita

 

 

 

Hmyzáci v akci
Karton, lepidlo, vlna, víčka a cokoliv.

Z kartonu vystřihněte „šiškoid“ a na krajích ho nastřihněte po obvodu. Vlnou, nití nebo provázkem postupně omotávejte tělíčko brouka tak, aby vlna zůstávala v nástřizích. Tím máte základ brouka a zbytek je na vaší fantazii. Drátky, špachtle, víčka, folie – jsem zvědavá, jak se budou ti vaši jmenovat.
Lepit lze obyčejným Herkulesem, jen bude déle trvat schnutí, pokud máte tavnou pistoli, bude to rychlovka, hlavně opatrně!

 

 

 

 

 

 

Letadélko
Rolička od toaletního papíru nebo zkrátit tu od papírových utěrek. Barevný papír, lepidlo, zbytky tvrdšího papíru.

Roličku můžete potáhnout barevným papírem, vymyslete křídla nebo vyzdobte na úplně jiný způsob. Tělem letadla protáhněte dva provázky, cca 120 cm. Prudkým roztažením na jedné straně přesuňte letadlo na stranu druhou. Střídejte se v roztahování. Je potřeba trocha praxe, ale pak to lítá

 

 

 

 

 

 

 Autoři: Dům dětí a mládeže Týniště nad Orlicí