Niťáci

Razítka a tisky z nití a provázků.
Co podniknout s dětmi doma, když nemůžeme vyrazit za aktivitami ven? Přinášíme vám nový tip na jednoduchou, ale velmi efektivní výtvarnou techniku tisku.
“Niťáci se vždy povedou i v domácích podmínkách a vystačíme si s běžným vybavením školního výtvarného kufříku, ”  říká výtvarnice z Helceletky Jana Podzemná, která pro vás tento tip připravila.
Radost z vyrábění si užijí malí i velcí. Tak pojďme na to. 

Výtvarnou techniku “Niťáci” můžete využít v jakémkoliv roční období. Zárukou úspěchu techniky je volba správného motivu. Správný v tomto případě znamená co nejjednodušší, bez detailů.

Děti si při výrobě Niťáků naučí a vyzkouší:
– princip výroby razítka a jednoduchého tisku
– zkusí velmi kreativní techniku na jednoduchém základu “vyrob si sám z dostupných materiálů”
– starší děti popřemýšlejí o principu tisku, zejména, pokud chtějí vyrábět nápisy. V takovém případě je totiž potřeba písmo nalepit zrcadlově obráceně!
– na své si přijdou i tvořiví dospělí, výsledky vypadají báječně

Potřeby a pomůcky:
– tvrdý papír na podklad a potom tisk (i barevný může být)
– temperové barvy
– bavlněný provázek a lepidlo (např. Herkules)
– houbičky na nádobí a trochu vody
– vodovky a štětec na podmalování podkladu (nemusí být)

Postup:
Obrázek se sestavuje z provázků nalepených na podklad v jedné vrstvě. Ideálně by se provázky něměly křížit, když už, tak maximálně 2 provázky na sobě, aby se povedl tisk. Podkladový papír stačí malý, o velikosti A6, což je velikost malého deníčku.

Jaké motivy se hodí?
Jaro už se hlásí o slovo, tak proč si ho nevpustit i domů. Zkuste třeba ptáčky, peříčka, kytky, vajíčka, srdíčko. Dobře vypadá také spirála, tvary ovoce, jednoduché autíčko, letadlo, raketa, zvířátka… Fantazii se zkrátka meze nekladou. Pouze je potřeba zjednodušovat a provázky lepit dále od sebe.

Dětem je potřeba připomínat, aby motivy bylo co možná nejjednodušší a ne úplně detailní a drobné. Pomůže i předkreslení tužkou na papír. Pak se lepí provázky. Lepidla je dobré dát více. Použili jsme disperzní lepidlo typu Herkules, Duvilax. Máte-li prostor, nechte šablonu raději zaschnout do druhého dne.

A jde se tisknout. Stůl je dobré podložit novinami nebo igelitem či jinou podložkou. Barvení bude decentní. Stačí rozetřít trošinku temperové barvy třeba na kus kartonu. Odtud barvu nabíráme houbičkou a jemným tupováním obrázek barvíme.

Připravíme si čistý papír. Položíme jej na obarvený obrázek a poctivě rukama přitlačíme na všechna místa. Zvlášť tam, kde jsou provázky a v jejich okolí. Je to skvělé hmatové cvičení a obejdeme se i bez válečku.

Podíváme se na vzniklý otisk a takto si můžeme natisknout další obrázky, dokud nám vydrží tiskový základ.

Papír na tisk si můžeme i navlhčit či podbarvit jemně vodovými barvami. Tisk vychází výraznější. Hračičkové si jistě poradí. Tato skvělá technika má mnoho možností a spousty úžasných výsledků.

Tip:
Pokud se budeme chtít pustit do výroby nápisů, iniciálů, not apod., je potřeba, abychom si obrázek s písmeny připravili zrcadlově obráceně. Pomůže napsaný vzor, který si zobrazíme v zrcadle a přepíšeme. Nebo vyzkoušíme naši představivost a zapojíme mozkové závity.



Autoři: Helceletka – dům dětí a mládeže