Kachlička – keramický obrázek

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod na kachličku – obrázek. Výrobek je vhodný pro dekorování tavným sklem nebo v kombinaci s glazurou a tavným sklem. 

Co budete potřebovat: 

Tvar obrázku je na vás, pokud chcete kulatý obrázek, můžete použít misku nebo jiný kulatý tvar, který použijete jako šablonu.

Vyrobíme si okraj rámečku, který je potřeba vždy, když chceme obrázek vysypávat tavným sklem. Sklo se v peci při ostrém výpalu rozteče, a pokud nemá hranice, steče a přilepí se nám v peci k plátu. Přesvědčte se tedy, že had je dobře přilepen a nikde není ani skulinka. 

Nyní pomocí hadů nebo párátkem vykrojených tvarů tvoříme vlastní obrázek – v našem případě moře a loď. 

Na vlny hady prstem rozmáčkneme. 

Naneseme šlikr a přilepíme na spodní část obrázku – jako vlny. 

Teď si vyrobíme loďku – tělo lodi, plachtu a stěžeň. 

Můžeme dodekorovat drobnými detaily: racek na obloze, okénka na loďce, kotva atd. 

Pokud bychom chtěli obrázek na pověšení, je potřeba pomocí párátka nebo špejle udělat dírku do horního okraje (do lemu z hada), ne do samotného obrázku, protože tavné sklo by nám dírkou vyteklo.

Po přežahu výrobek dekorujeme, můžeme použít glazury, části, ve kterých bude tavné sklo, nejprve natřeme průhlednou glazurou (pomůže vytavení), a poté nasypeme rovnoměrně sklo, tak aby byl povrch pokrytý. Ostrý výpak provádíme dle doporučené výšky výpalu použité hlíny.

Zpracoval: Ateliér Hliněnka Slaný při DDM OSTROV SlanýAutoři: DDM OSTROV Slaný