Jak naučit psa vybíhat na povel

Jak naučit psa vybíhat na povel? Zkuste se to naučit s Adélou z kroužku SVČ Most Little show – psí agility.

První je jako vždycky START, který musíme natrénovat. Pes se tím naučí vybíhat na povel, ale také čekat, abyste si udělali nějaký náskok. Nám se to potom bude hodit, když budeme psa učit správně skákat, tam je potřeba, aby zdolal sám třeba 5 překážek za sebou, takže když se to váš pes už naučí, prodlužujte vzdálenost, aby běžel co nejdál! Ale prvně pomalu.

Psa budeme držet, hračku/pamlsek dáme metr před něj a vyběhneme po vyslovení povelu (my máme “okay”) spolu s ním k odměně. Pokud tohle pes bude zvládat, v druhém kroku už neběžte s nim celou dobu, ale jenom kousek. V posledním kroku už stojíte na místě a pes si běží sám. Může to trvat 5 minut, ale také třeba týden.

Aby se naučil zůstat, tak ho před vypuštěním pomalu pusťte, jen říkejte “zůstaň”, potom hned povel a ať si běží pro odměnu. Postupně dobu, kdy psa nebudete držet, prodlužujte. Můžete taky udělal krok od něj do strany nebo jít do půli cesty a pes bude čekat. Představivosti se pak už meze nekladou! Ale důležité je držet se základního pravidla: pes čeká na povel, než si bude moct pro odměnu doběhnout, dřív běžet nesmí.

Pokud vyběhne dřív a třeba vám z misky odměnu sežere, nevadí, jen ho za to nechvalte a zkuste to znovu.

Hodně štěstí!Autoři: Středisko volného času Most