Barevné kopretiny

Pijí rostliny vodu? Samozřejmě! A dokázat si to můžeme jednoduchým pokusem. Voda vstupuje do rostlin prostřednictvím půdy – proniká do kořenů a pohybuje se jejich stvoly směrem vzhůru. V následujícím pokusu si ukážeme, jak je to vlastně možné. 

  • Pomůcky: bílé květiny (sedmikrásky, kopretiny, karafiáty, růže), skleničky, voda, barevný inkoust nebo potravinářské barvivo různých barev
  • Popis činnosti: Do skleniček nalijte trochu vody a vodu v každé skleničce obarvěte potravinářským barvivem nebo inkoustem. V každé skleničce mějte jinou barvu. Poté vložte do každé sklenice s barvivem jednu květinu a několik hodin ji ponechte ve vodě. Na rostlinkách se po několika hodinách začnou objevovat stopy stejné barvy, jakou má voda.
  • Vysvětlení: Stvoly rostlin obsahují tenké trubičky zvané kapiláry. Když ponoříme stvol do vody, molekuly stěn kapilár začnou přitahovat molekuly vody a vodní hladina v kapilárách stoupne o něco výše, než je okolní hladina v nádobě. K tomuto efektu ještě můžeme také připočítat osmotický tlak, který vyhání vodu směrem vzhůru k vrcholkům květiny. 


Autoři: Dům dětí a mládeže Třinec