Parádní věda 13 – Domácí bublinková limonáda

Jak si vyrobit perlivou limonádu tak, aby měla v sobě vitamíny, skvěle chutnala a byla jednoduchá na přípravu? To si povíme právě tady a teď. Utíkej si pro skleničku s brčkem a k tomu nezapomeň vzít ještě tyto další ingredience: jedlou sodu, citron, cukr a barvivo! 

Do skleničky naplněné vodou vlož půlku lžičky jedlé sody a pořádně zamíchej! Během vteřiny se rozpustí a nezbude po ní ani jedna stopa. Nyní je na čase udělat si limonádu pořádně barevnou. Potravinářským barvivem si dle libosti obarvi svoji limonádu, jak se ti jen zlíbí. Čím více potravinářského barviva dáš, tím sytější bude barvička limonády. Já jsem na videu zvolil barvičku červenou, která může někomu připomínat něco mezi červenou a růžovou. Kdo má rád cukr, může přidat pár lžiček cukru. Já použil cukr krupice, ale to už je jenom na tobě, jaký cukr použiješ a jaké množství. Ideálně tak, aby uspokojil tvé chuťové pohárky. Mluvil tu někdo o vitamínech? Za každého počasí se hodí mít dostatek vitamínu C, který nám dá náš citron, který do limonády vymačkáme. 

Začaly se nám tvořit bublinky a nápoj příjemně šumí jako perlivý, jak to?

Kyselina citronová obsažená v citronu nám reaguje s jedlou sodou za vzniku oxidu uhličitého, který nám zajišťuje perlivost nejen naší limonády, ale i perlivých nápojů obecně.

Tak co, chutnala ti limonáda? Připrav ji svým kamarádům a zkoukni toto videoAutoři: Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy