Hledání v přírodě (březen, duben)

První jarní měsíce mají velikou sílu, přinášejí optimismus a radost z probuzení. Vidíme první motýly, vrátili se mnozí tažní ptáci a přidávají se zpěvem k těm, kteří tu byli s námi celou zimu. Pojďme se podívat na jaro! Do parku, k vodě nebo do lesa.

Zkusme něco zajímavého najít, pozorovat, nakreslit nebo vyfotografovat.
Zdokumentované pozorování nám můžete poslat na adresu panda@ddmolomouc.cz a všichni badatelé obdrží pěkné samolepky a další drobné ceny.

Tipy k pozorování v březnu a dubnu

Jarní květy
Kvetou sněženky, bledule, prvosenky a přidávají se další a další. Kolik druhů květin najdete?

 hledani_v_prirode_2_kytky_1  hledani_v_prirode_2_kytky_2  hledani_v_prirode_2_kytky_3  hledani_v_prirode_2_kytky_4  hledani_v_prirode_2_kytky_5

První motýli a brouci
Jarní paprsky slunce probouzí přezimující motýly a brouky. Můžete potkat jedovatou majku, proletí kolem vás babočka paví oko, babočka osiková nebo žluťásek řešetlákový.

Našli jste i jiný hmyz?

hledani_v_prirode_2_hmyz_1  hledani_v_prirode_2_hmyz_2  hledani_v_prirode_2_hmyz_3  hledani_v_prirode_2_hmyz_4

Živá voda
Jarní tůň je plná života. Vezměte si sklenici a naberte vodu z lesní tůně nebo okraje mokřadu. Prohlédněte si ji, objevujte. Na cestě k tůni cestují ropuchy, skokani snáší vajíčka.

hledani_v_prirode_2_zaby_1  hledani_v_prirode_2_zaby_2  hledani_v_prirode_2_zaby_3

hledani_v_prirode_2_voda

Kdo to zpívá?
Zkuste vypozorovat malého zpěváčka, který v posledních týdnech přiletěl z teplých krajin. Podaří se vám ho i vyfotografovat nebo nakreslit?

hledani_v_prirode_2_ptaci_1  hledani_v_prirode_2_ptaci_2  hledani_v_prirode_2_ptaci_3

Přiletěli čápi!
Vracející se čápi z jižní Afriky jsou ještě nad mořem, ale ti, co přezimovali na jihu Evropy, už jsou doma! Viděli jste také nějakého? A kde?

hledani_v_prirode_2_cap

Tyto tipy na pozorování v přírodě si stáhněte ve verzi vhodné pro tisk.

Pokud máte rádi přírodu a chcete se o ní dozvědět mnohem více, můžete si přidat mezi členy našeho přírodovědného oddílu Lid Medvědiho potokaAutoři: Dům dětí a mládeže Olomouc