Pomůže jedině obřad

Tomuto světu chybí duchovní rozměr. Tak dlouho se orientujeme na výkon, techniku a stresující bezobsažnou dřinu, že nám to příroda a Duch Svatý, dej mu Pánbůh věčnou slávu, ukazuje ve velkém stylu! Když si přírodní národy nevěděly rady, uspořádaly slavnost osobního rituálu – očistu, a při té příležitosti se ptaly Velkého Ducha, jak na reálnou situaci reagovat, prosily síly vesmíru o pomoc a nezapomněly poděkovat.
Možná nevěříte, možná je to na vás příliš EZO, ale možná by pomohly společné motlitby, kdyby je mohli křesťané vykonávat. Když byl kvůli šíření chřipky covid-19 zakázán i kostel, musíme se do té velké duchovní revoluce obout každý sám.

Návod na vytvoření osobního obřadu podle dávných tradic lidského chování napříč kulturami:
Vyber si doma nebo na zahradě nějaké oblíbené místo, vyčisti ho, vyzdob si ho, vnes do něj světlo pozornosti, použít můžeš všemožné materiály – nejlíp fungují buď zapomenuté hračky nebo naopak předměty denní potřeby, které ale s novou funkcí získají na významu. Postav na něm oltář, mandalu, pyramidu, domek, stavbičku – něco jako výtvarnou instalaci, nemusí to být umění, ale mělo by to pro tebe symbolizovat krásu, čistotu a dokonalost světa. Vykuřuj nějakou vonnou tyčinkou, sušenými bylinkami... pozoruj, jak se kouř vzduchem vznáší k nebi, použij další silné spojenectví živlů: oheň v podobě svíčky, kus země – kámen co tě na procházce zaujal tvarem, vodu, ideálně ze studánky.
Uvědom si, kde jsi! Víš, kde jsou doma v bytě světové strany? Nejchladnější silný sever, inspirující východ, radostný jih a moudrý západ? Stojíš mezi nebem a zemí – žiješ mezi narozením a smrtí. Co děláš, co tě baví, naplňuje? Kam chceš v životě směřovat? Obětuj starosti, kontrolu rozumu, trapnost. Mumlej, brbli, zpívej, křič... pusť to přes hlasivky a nakonec poděkuj! Vyjádři nějak svou pokoru, je to dobře, že máme se na světě co učit! Opakujte, jak vám bude příjemné. Např. jednou za týden asi bude stačit, aby se z toho nestal rituál – udělej během svého obřadu fotografii nebo video... a pošli to dál!

Matěj Kolář
pedagog volného časuAutoři: TEMPO – středisko volného času Polná