Jak využít plevel – pampeliška

Plevel – bylinky, které snadno poznám.
Při svých vycházkách do přírody potkáváte plevel – bylinky, které můžete sbírat a dobře využít:

Smetánka lékařská (pampeliška)
Oblíbený plevel. List obsahuje vitamíny A, B, C, D a betakaroten, z minerálů křemík, draslík a vápník, účinné látky obsahuje hlavně kořen. Listy lze sbírat od května do října, kořen v dubnu nebo v říjnu. Listy sušíme v dobře větratelné místnosti v tenkých vrstvách a uchováváme v papírových pytlích nebo uzavřené nádobě v suchu. Pampeliška čistí krev, podporuje činnost jater, ledvin i žlučníku. Uvolňuje křeče.

Český ženšenový čaj vyrobíte ze směsi 2–3 dílů listů kopřivy a jednoho dílu listů pampelišky. Do vroucí vody vhodíte hrst čerstvých omytých listů a přivedete znovu k varu, odstavíte na 20–30 minut pod pokličkou, scedíte, zchladíte a pijete dle potřeby. Budete-li chtít čaj podobných vlastností i v zimě, vezměte stejným dílem sušené listy pampelišky, kopřivy. Spařte asi lžíci řezané směsi čtvrt hodiny ve čtvrtlitru a můžete pít jako velmi univerzální čaj 2–4x za den, kdykoliv.

Z čerstvých listů vyrobíme jarní salát: nasekáme na drobno, přidáme trochu cibule, soli – zálivka jako na hlávkový salát.

Pampeliškový med: 200 květů, 1,5 l vroucí vody, 1 citron, povaříme 1 hodinu, přecedíme, přidáme 1 kg cukru a vaříme do hustoty.

Smetánka lékařská – elektronický herbář

Dědek kořenář – článek o pampelišce

 



Autoři: Dům dětí a mládeže Olomouc