Kreativní tvorba s 3D perem

Dekorační šálek s podšálkem – tip pro dárek pro maminku ke Dni matek
Technika výroby – práce s 3D perem
Budeš potřebovat:
- 3D pero
- filament (tj. struna) typu PLA, barva dle tvého výběru
- kleštičky na stříhání strun
- podložku, na které budeš tvořit (vhodná např. průhledná podložka na modelování s plastelínou nebo pevnější průhledná pevnější kancelářská fólie-složka atd.
- šablonka, podle které budeš tvořit
- kulatý kelímek od jogurtu, tvarohu nebo sýru
- a hlavně spousta trpělivosti a dostatek času na práci (odhad doby výroby cca 5 hodin, možno vyrábět po částech)

Postup:
Na začátek důležité upozornění. Pozor na bezpečnost!!! Při stříhání struny dávej velký pozor, aby jsi omylem nepřestřihl kabel od pera namísto struny. Pokud je ti méně než 12 let, požádej o pomoc staršího sourozence, kamaráda nebo třeba rodiče. Vyrobené dekorace nejsou určeny pro styk s potravinami. Jedná se o dekorační předměty, které můžeš využít např. na odkládání prstýnků nebo jiných drobností.

Výroba:
Nejdříve si vyrob nebo připrav šalonu na podtácek - talířek. Ten má tvar kruhu o průměru zhruba 10 cm. Uvnitř tohoto kruhu si namaluj vzory. Krásně vyznívají vzory se středem uprostřed kruhu, které na první pohled připomínají krajku nebo například sněhovou vločku. Důležité je, že žádný kousek vzoru nesmí zůstat volný bez přichycení k celému tvaru. Po odlepení z fólie by v talířku po něm zůstala díra a kousek by vypadl. Máš-li šablonku hotovou, vlož šablonku pod průhlednou podložku, na které budeš tvořit. Zapni si 3D pero, nechej ho nahřát a za chvíli opatrně spusť pero na pomalejší rychlost a vlož strunu. Při zacházení s perem postupuj přesně podle návodu k jeho použití. Jakmile struna začne roztavená vytékat, začni tvořit – jednoduše maluj na fólii přesně podle vytvořené šablony. Pracuj v klidu, jestli již s perem umíš pracovat, můžeš si na něm zvolit vyšší rychlost. Po dokončení požadovaného tvaru a vychladnutí struny můžeš svůj výtvor opatrně sloupnout z fólie.

Výroba hrníčku:
K výrobě jako podklad můžeš použít pevnejší plastový kelímek např. od jogurtu, tvarohu nebo tekutého sýru. Otoč si ho dnem vzůru, a podobným způsobem jako jsi tvořil talířek nyní, tvoř hrníček. Nejdříve si nakresli dno – celou plochu dna kelímku, pak pomalu zpracovávej jednu vrstvu za druhou obvodu hrníčku, jako by jsi pletl nebo kelímek omotával provázkem. Tvar kresby je jen na tobě a tvé fantazii. Opět nezapoměň, že čáry perem na sebe musí navazovat tak, aby ani kousek nezůstal volně. Takto postupuj až do požadované výšky hrníčku. Máš-li hotovo, odstřihni opatrně struhu a po cca 10 minutách, až struna zcela vychladne, můžeš vytvořený tvar opatrně sloupnout z kelímku.

Závěrečné úpravy:
Na kousek fólie namaluj ouško, které následně přilep perem k hrníčku. Na úplný závěr odstřihávej střapaté nitky, které někdy při práci s perem vznikají. Pokud se ti někdě objevila dírka nebo jiná chybička, lehce ji opravíš zase perem.Autoři: Středisko volného času Ostrava-Moravská Ostrava