Krabička přírodních pokladů

Jakmile děti zvládnou úchop, může se zdát, že je něco v nich nutí sbírat a přenášet věci z místa na místo stále dokola. Sběratelství je přirozené a spojené s rozvojem mozku. Tuto činnost mohou rodiče dál rozvíjet a ovlivňovat u mladších i starších dětí. Vyzkoušejte společně s námi některé z oblíbených výzev. Jediné, co potřebujete, je box od vajec.

Představte si, že je box na vejce pokladnicí. Buďte králem nebo královnou, kteří říkají, čím je pokladnici třeba naplnit:

  • děti mohou plnit box tím, co se jim líbí,
  • děti mohou plnit box jen zelenými věcmi,
  • děti mohou plnit box jen přírodními materiály,
  • děti mohou plnit box měkkými/drsnými věcmi.

Podle toho, co děti přinesou, můžete přidat úkol roztřídit podle barev, roztřídit podle přírodního a umělého, podle drsnosti. Přidáte-li dětem do ruky pinzetu, trénují navíc úchop a jemnou motoriku.
Hra může fungovat i naopak. Nechte děti, aby samy stanovily kategorii a vy hádejte.

Proč je tato aktivita důležitá?
V první řadě děti baví. Za druhé podporuje správný vývoj mozku. Děti se učí vytvářet spojení, kategorizují, posilují učení, upevňují se v trpělivosti, trénují jemnou motoriku, tráví aktivně svůj volný čas. A konečně, proces sběru a samotné finální sbírky jsou odrazem vašeho dítěte. Děti o sobě rády mluví, takže současně dochází k rozvoji komunikačních a jazykových dovedností. 

Náš videonávod cílí na žáky základních škol. Mladším dětem může určitě pomoct starší sourozenec, rodič nebo prarodič. Vyrobíme si společně tzv. Nature Treasure Box neboli Krabičku přírodních pokladů. Všechny pomůcky k výrobě najdete zaručeně doma, ve svém šuplíku nebo v maminčině kuchyni.

Za zpětnou vazbu budeme rádi. Dejte nám vědět, jestli vám byla naše aktivita užitečná, anebo jestli jste ji vyzkoušeli.

Iva Vladíková
DDM Astra Zlín



Autoři: DDM ASTRA Zlín