Velikonoční vajíčko – 3x jinak

Dům dětí a mládeže Praha 10 – Dům UM si pro vás připravil tři náměty na dekorování velikonočních vajíček.

1. Dekorování ubrouskovou technikou
Pomůcky:
vyfouklé vajíčko, tekuté lepidlo, štětec, ubrousek s jarním motivem, nůžky, špejle, vlna/stužka/provázek, hrnek
Pracovní postup: Motiv na ubrousku si vystřihnete nebo obtrháte. Z obstřihnutého ubrousku sundáte všechny vrstvy. Zůstane pouze jedna vrstva s dekorem. Vajíčko si připravte na špejli a natřete lepidlem. Přiložíte ubrousek a lepidlem přetřete dekor od středu jedním tahem. Hrnek využijte jako opěru pro vajíčko při schnutí. Po zaschnutí pomocí špejle, ke které si přidržíte vlnu/stužku, protáhnete stužku otvorem.

2. Dekorování lakem na nehty
Pomůcky: vyfouklé vajíčko, lak na nehty (ideálně 2 barvy), miska s vodou, párátko/špendlík, špejle, vlna stužka, hrnek
Pracovní postup: Do misky s vodou nakapejte laky. Lehce špičkou párátka barvy do sebe prolněte. Vajíčko si připravte na špejli (ideálně, aby neprokluzovalo – dá se upevnit např. kouskem plastelíny atd.). Vajíčko lehce ponoříte do barevné lázně a obtáčíte jedním směrem. Lak přilne na skořápku vajíčka. Hrnek využijte jako opěru při schnutí. Barevné vajíčko po zaschnutí zavěsíte na stužku. K protažení stužky využijte špejli.

3. Dekorování technikou mozaiky
Pomůcky: dvě vajíčka (bílé a hnědé), tekuté lepidlo, štětec, hrnek, stužka/vlna špejle.
Pracovní postup: Jedno vajíčko si nalámete na menší kousky a necháte si kousek skořápky vcelku. Na špejli si navléknete vajíčko a část skořápky. Vajíčko se skořápkou k sobě přilepíte lepidlem. Poté natřete štětcem vajíčko a pokládáte na základ úlomky druhého vajíčka. Hrnek využijte jako opěru při schnutí. Po zaschnutí pomocí špejle, ke které si přidržíte vlnu/stužku, protáhnete vlnu otvorem.

Přejeme hezké tvoření!Autoři: Dům dětí a mládeže Praha 10 – Dům UM