Zvonkohra z ulit

Jaro je tu a s ním i spousta pokladů, které po zimě najdete volně v přírodě. Tráva teprve začíná pomalu rašit, stačí se jen dívat pod stromy, u starých zdí, pod keři a šnečí ulitky, které v nich teď doslova září, vybízejí ke sbírání.

 Materiál:
– prázdné šnečí ulity
– akrylové barvy (pokud nemáte, poslouží i tempery, ale pak musí výrobek zůstat doma, pro použití venku je potřeba přelakovat bezbarvým lakem ve spreji) 
– štětce
– kelímek na vodu
– noviny nebo pracovní podložku
– klacík, větvičku (krásné jsou třeba ty březové) 
– kladívko, prkénko a hřebíček/hřebík s větší hlavičkou
– provázek, barevnou nitku, vlnu nebo vlasec
– korálky (spíše drobnější, nebo takové ty, co se zažehlují) 

Postup:
1. Nasbírejte v přírodě šnečí ulity. Pozor, ty ale často bývají plné hlíny, namočte je do teplé jarové vody a nechte odmočit. Poté je vydrhněte houbičkou nebo starým kartáčkem a nechte řádně usušit. Na jeden závěs budete potřebovat alespoň 12–15 šnečků. 


2. Připravte si pracovní místo, přikryjte ho novinami nebo pracovní podložkou. Poté si připravte malé kladívko, hřebíček s větší hlavičkou a prkénko nebo jinou pevnou podložku. Opatrně položte šneka, tak abyste viděli dovnitř ulity a opatrně přiložte hřebíček a klepněte. Je nutné dodržet děravění děr zevnitř šneka (viz obrázek), jinak se ulita rozlomí. Poté, co proděravíte potřebné množství šneků se přesuneme k barvení. 

3. Zvolte si, zda budete dělat jednobarevnou kompozici (třeba v barvách duhy), nebo budou šnečci různobarevní. Postupně nanášejte barvičky a nechejte uschnout. Na jednobarevné šneky lze pak ještě udělat detaily permanentním černým fixem. Zdobit jde o prstíky, třeba dělat barevné puntíky. Určitě vymyslíte spoustu možností a variant.

4. Zatímco barvy na ulitách schnou, připravte si provázek a korálky, budete potřebovat 3 delší provázky a jeden kratší. Na jednom konci udělejte uzlík a provlíkněte první korálek, po něm navlékněte šneka a můžete udělat i uzlík. Odměřte si, kam umístíte další ulity a tam nejprve navlečte korálek a zauzlujte, tak aby držel na tomto místě, poté navlékněte dalšího šneka. Takto navléknete požadované množství šneků na všechny 3 provázky, ty pak navážete na vaši větvičku. Poslední kratší provázek uvážete doprostřed (je nutno najít opravdu střed nebo místo, kde bude zvonkohra vyvážená) a uvážete poutko pro zavěšení.  


5. Zbývá najít vhodné místo na zavěšení a radovat se z vlastnoručně vyrobené dekorace.

Něco na závěr? Zkuste si bez hledání tipnout odpovědi na pár otázek – správnou odpověď pak najdete v odkaze pod jednotlivými otázkami.

Kolika let se dožívá šnek zahradní? 
a) 2–4 roky
b) 7–12 let 
c) 5–8 let
https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/2344

Z čeho se skládá ulita šneků? 
a) z vápníku (uhličitan vápenatý – CaCO)
b) z rohoviny ( dusíku)  
c) z křemíku 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlem%C3%BD%C5%BE%C4%8F_zahradn%C3%AD

Jsou šneci spíše „praváci“ nebo „leváci (mají ulity pravotočivé nebo levotočivé)?
a) pravotočiví
b) levotočiví  
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2017/cislo-6/kam-se-toci-ulity.html

Cíl aktivity:
Cílem je vést účastníky k poznání jednoduché a dostupné tvořivé techniky s využitím přírodních materiálů, recyklaci. Vést k ekologii, udržitelnému způsobu života, respektování přírody, zamezit plýtvání, k minimalizaci odpadu a zvýšení třídění a recyklace odpadů. 

Aktivita z cyklu "Tvoření z recy a přírodnin" pod vedením Heleny Doležalové / Zpracoval: DDM OSTROV SLANÝ / Ateliér Hliněnka Slaný



Autoři: DDM OSTROV Slaný