Čelenka ze starých triček

Dnes pro vás máme jednoduchou techniku jak zrecyklovat stará trička, která jinak často končí v koši.

Důležité je použít klasická bavlněná trička, ze kterých si po obvodu nastříháme úzké proužky (cca 2,5 cm), z nich se natažením vytvoří jakési úzké proužky (bavlna se jakoby sroluje a netřepí se) a z nich je pak již tolik možností! Dá se z nich motat, plést, tkát i uzlíkovat... My jsme se rozhodli pro pružnou čelenku do vlasů, spletenou z pěti proužků. V menším provedení může stejný postup fungovat i pro náramek.

Budete potřebovat: stará bavlněná trička, nůžky, jehlu a nit.

Trička stříháme po obvodu na cca 2,5 cm široké proužky. Ne všechna bavlněná trička jsou ale vhodná, občas jsou některá levnější trika ušita špatně, vlákna se neroztahují do stran, ale na délku, a z těch se šňůrky dělat nedají. Ustřihněte první proužek a roztažením do stran zjistíte, zda se vám natáhne a sroluje do požadované ruličky – šňůrky. Pokud ano, pokračujte s dalšími proužky. 

Test natažením ukáže, zda máme vhodné tričko – pokud ano, po natažení do stran se bavlna sroluje do sebe a tvoří ruličku – šňůrku.

Vzor čelenky vypadá nejefektivněji, pokud použijete různé barvy. Na čelenku budeme potřebovat 5 kusů šňůrek. 

Vybrané šňůrky – celkem 5 – seřadíme vedle sebe, srovnáme horní okraj a sešijeme k sobě, aby se nám nerozplétaly. 

Sešité šňůrky rozdělíme na 2 části, vlevo si necháme 3 prameny, pravo 2. Začínáme plést. 

Z levé strany, kde jsou tři prameny, vezmeme ten krajní, v našem případě bílý, a přehodíme jej horem na druhou stranu dovnitř (před černý).

Nyní máme 3 prameny na levé straně a pokračujeme stejně. Krajní levý (růžový) vezmeme a přehodíme horem před červený (dovnitř).

Pokračujeme stejným způsobem, až se nám vzor začne tvořit. Je potřeba jen zlehka utahovat, aby vzor zůstal plochý, pokud budete utahovat moc, čelenka se bude kroutit a vzor bude jakoby vystouplý. 

Pokud by vám pletení z 5 pramenů nešlo, pusťte si toto názorné video: https://www.youtube.com/watch?v=gN6gzFFIHRM

Pokračujeme v pletení až do požadované délky čelenky, změříme si kolem hlavy (měřte až upletený vzor, nikoliv šňůrky na začátku pletení, proužky se pletením zkracují). Podle naměřené délky opět všechny pruhy prošijeme, aby se vzor nerozpletl a ustřihneme.

Ze zbytků trička si ustřihneme malý kousek – obdélník, který nám poslouží jako spojka, aby oba zašité konce nebyly vidět. Čelenku tedy sešijeme, spojíme k sobě, aby vytvořila kruh a nehezký spoj překryjeme tímto kouskem a sešijeme jemným stehem. 

Jako krycí spojku lze použít i šnůrky, tím, že je okolo sešitého místa obmotáte a na konci zapošijete (jako je to u modrého náramku). 

Přejeme, ať se dílo podaří ! Určitě vymyslíte i další výrobky, kde lze bavlněné recy šňůrky upotřebit:-) 

Zpracoval: Ateliér Hliněnka Slaný při DDM OSTROV SlanýAutoři: DDM OSTROV Slaný