City Nature Challenge (24.–27. 4.)

Tip nejen na víkendovou aktivitu spojenou s pozorováním přírody a moderními technologiemi.
Již tento pátek startuje další ročník akce City Nature Challenge. Jedná se o projekt, kdy mezi sebou soutěží města na celém světě o co nejvíc pozorování přírody přímo na jejich území. V letošním roce se přihlásilo 200 měst. Z České republiky je to Praha a Brno.
Tato akce je jedna z mála, která probíhá celosvětově i v současné době, zároveň má ale individuální charakter. Stačí vyrazit do nejbližšího parku a objevovat přírodu ve vašem městě! Pomocí aplikace iNaturalist.org můžete fotit, určovat a sdílet pozorování nejen pražské nebo brněnské přírody.
Bližší informace naleznete na odkazu https://www.citynaturechallenge.cz/praha nebo na facebookové stránce https://www.facebook.com/CityNatureChallengePraha/.
Jestli nejste z Prahy ani Brna, vůbec nevadí. Můžete jednomu z těchto měst fandit a tipovat si, které z nich dokáže během víkendu nasbírat více pozorování. Případně se podívat na další soutěžní města mimo naši republiku a třeba i Evropu. Mezi jejich městskými pozorováními se mohou objevit i tučňáci nebo tuleni. Nejlepší ale bude, když sami kdykoli a kdekoli vyrazíte do přírody. Aplikace iNaturalist.org totiž funguje celoročně. Na její používání nemusíte být ani přírodovědec ani IT specialista. Na procházce si můžete určit rostliny, zvířata, houby a dozvíte se třeba, jaký motýl se vylíhne z housenky, kterou vaše děti právě našly. Vaše pozorování mohou následně potvrdit odborníci přihlášení v aplikaci a to se pak dostává do tzv. výzkumného stupně. Obyčejní lidé na procházce přírodou tak mohou pomáhat vědcům s pozorováním rozšíření jednotlivých druhů po městě, republice i po světě, jejich prvním výskytem na jaře, posledním na podzim a podobně. Internet přímo v mobilu také není nutný. Fotit můžete i na klasický fotoaparát a doma fotky stáhnout a vložit do aplikace až v počítači.

Přejeme hodně štěstí, trpělivosti a pěkných zážitků na lovu beze zbraní.

Stanice přírodovědců DDM hl. m. PrahyAutoři: Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy