Jak si vytvořit vlastní GIF?

Na internetu lze najít kromě různých obrázků, fotografií a videí také GIFy. Většinou se jedná o „vykousnuté“ scény z filmů či seriálů, případně různá timelapse nebo hyperlapse videa. Dnes se podíváme na to, jak si vytvořit svůj vlastní GIF. Scéna vytvořená doma za pomocí 2 světel a několika fotoaparátů Olympus, tvorba zabrala zhruba hodinu.

Příprava:
Nejprve musíme najít vhodné místo, připravit si pomůcky a dopředu si rozmyslet, co chceme na GIFu zobrazovat. Zároveň se musíme psychicky připravit na to, že se jedná o „piplačku“, která zabere minimálně hodinu práce. Ve výsledku nám jedna vteřina videa sebere přibližně 25 fotografií, aby výsledek vypadal plynule, tzn. je zapotřebí nafotit určitě přes 100 fotografií.

Tvorba fotografií:
Jelikož se jedná opravdu o časově náročnou aktivitu, nelze nějak moc v „příběhu“ předbíhat a každé posunutí předmětu, a z dlouhodobého hlediska jakákoliv změna, musí být provedena po malém kousku a spoustu věcí se musí i několikrát zopakovat. Tzn., pokud chceme vytvořit efekt písmenka, které stoupá na povrch z podzemí, je nutné počítat minimálně s 15 fotografiemi. Postupně každou další fotografii uděláme písmenko o kousek výš. V průběhu tvorby jednotlivých fotografií se musíme soustředit ideálně na všechny předměty na scéně/jednotlivé prvky. Pokud na nějaký předmět zapomeneme, trvá nějakou dobu, než opět „doběhne“ ostatní.

 

https://www.kreslenisvetlem.cz/wp-content/uploads/2019/02/bbb-1-700x364.png

Ukázka jednotlivých fotografií, na kterých lze vidět pomalý postup v celém příběhu.

Pokud tvoříme sami a máme danou scénu, rozhodně doporučuji si celou scénu fyzicky ohraničit nějakými body, za které se nesmíme dostat a případně si vytvořit body na místech, kde budeme opakovat nějaký světelný efekt. Samozřejmě to nesmí být rušivé na fotografii. Nebo si budeme dané místo alespoň přibližně pamatovat. V případě více účastníků je zapotřebí celou scénu pevně řídit a hlavně mít spoustu trpělivosti.

Ukázka jednotlivých fotografií, na kterých lze vidět pomalý postup v celém příběhu. Pokud tvoříme sami a máme danou scénu, rozhodně doporučuji si celou scénu fyzicky ohraničit nějakými body, za které se nesmíme dostat a případně si vytvořit body na místech, kde budeme opakovat nějaký světelný efekt. Samozřejmě to nesmí celou scénu pevně řídit a hlavně mít spoustu trpělivosti být rušivé na fotografii. Nebo si budeme dané místo alespoň přibližně pamatovat. V případě více účastníků je zapotřebí celou scénu pevně řídit a hlavně mít spoustu trpělivosti.

https://kreslenisvetlem.cz/wp-content/uploads/2019/02/GIF.gif

GIF vytvořený dětmi v DDM v Čakovicích, tvorba zabrala 90 minut.

Tvorba GIFu:
Jakmile máme nafocený kompletní příběh, můžeme se pustit do úpravy fotografií – osobně upravím stíny, vyvážení bílé, případně fotografie oříznu a následně použiji volně dostupný nástroj na webu http://gifmaker.org/.

https://kreslenisvetlem.cz/wp-content/uploads/2019/02/aaa.png

Sem se nahrají komplet všechny fotografie, můžeme si vybrat výslednou velikost i rychlost celého GIFu. Tu obvykle nastavuji v rozmezí 80–100 milisekund. GIF je velice zábavná tvorba, protože vdechneme fotografiím život a vyprávíme tím o kousek delší příběh, než jedinou fotografií.

https://kreslenisvetlem.cz/wp-content/uploads/2019/02/GIF.gifAutoři: DDM Kralupy nad Vltavou