Parádní věda 6 – Leknín

Velmi jednoduchý pokus, který může doma zkusit opravdu každý! A co k němu budete potřebovat? Stačí pouze papír, tužka, nůžky a miska s vodou. Popřípadě je možné využít i pastelky, respektive fixy! A co se bude dít? 

Nakreslete si na papír obrys leknínu dle videa. Nemusí to být přímo leknín, stačí jakoukoliv kytičku s tím, že zhruba zachováte obrys podobný výtvoru, který se nachází ve videu. Určitě si svoji kytičku udělejte co nejkrásnější, využijte různé barvičky! 

Zhotovenou kytičku vystřihněte a lístky zahněte tak, jak vidíte ve videu. Neohýbejte moc, ať se pokus povede! 

Nyní už nezbývá nic jiného než položit květinu se zavřenými okvětními lístkami na hladinu vody, kterou můžete mít v jakémkoliv lavoru. Pozor, ať se vám kytička nepotopí! Přikládejte na hladinu s citem. :-) Pokládáme okvětními lístky směrem vzhůru. 

Co se začne dít? Lístky se začnou otevírat? Jak je to možné? 

Obdobně jako zvadlé květiny, začíná do sebe papír po kontaktu s vodou natahovat vodu. Papír postupně napřimuje svá dlouhá vlákna celulózy, což je viditelné v podobě otevírajících se lístků. Pokud máte leknín vybarvený fixy, lze pozorovat směr průchodu vody ještě lépe.Autoři: Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy