Parádní věda 10 – Krystalizace

Jistě jste slyšeli o látce, která nese název modrá skalice. Chemicky pak korektně pentahydrát síranu měďnatého CuSO₄ * 5H₂O. Tato látka je volně prodejná v malých drogeriích či v prodejnách zaměřených na chemické zboží. Dá se určitě objednat i online z pohodlí vašeho domova!

Vlastně je to síran měďnatý, který má mnoho využití. Vy se s jeho využitím můžete setkat například při hubení rostlinných kultur v bazénu, ale také impregnaci dřeva proti hnilobě. Jedná se též o veterinární léčivo a málo se ví, že své využití najde jako první pomoc při otravě fosfidem zinečnatým. Redukuje totiž vznik toxického plynného fosfanu.

V našem pokusu uděláme ze síranu měďnatého jeho pentahydrát (5H₂O). Jak? Jednoduše! Stačí smíchat již zmíněnou látku s vodou, neboť modrá skalice krásně krystalizuje v modrých barvách! Odlesky jsou úchvatné. Vyzkoušejte si pokus dle videa sami a pošlete nám fotografie, jaké krásné krystaly vám vyšly, budeme se těšit!

A co to ta krystalizace vlastně je?

Přesně to, co vás teď napadlo. Je to proces růstu krystalů. Vzniká krystalová mřížka, což je pravidelné uspořádání částic. Je to důležitá metoda čištění látek, neboť se daná látka vylučuje z roztoku v již zmíněných krystalech, čímž se separuje od daného roztoku.Autoři: Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy