Výroba originálního balícího papíru na dárečky

Jednoduchý návod na výrobu velkoformátového balícího papíru, který si můžeš vyrobit doma z běžně dostupných materiálů.
Cíl aktivity: rozvoj komunikace a spolupráce s dítětem na obrázku, seznámení se s jednoduchou technikou body-art, rozvoj fantazie při vymýšlení vlastního vzorku na potisk dekoračního papíru nebo textilu

Materiál:

  • různé barevné papíry
  • temperové nebo akrylové barvy
  • štětce
  • větší nádobu na vodu a hadřík
  • pracovní igelitovou podložku

Postup:

  1. Stejně jako u ostatních obrázků v kapitole o body-artu i zde budeme využívat k nanášení barvy na výkres různých částí dlaní a prstů.
  2. Připravíme si pracovní plochu, barvy do mělkých kelímků, abychom je snadno nanášeli na prsty, větší nádobu s vodou k oplachování rukou a hadřík na utírání.
  3. Promyslíme si, jaký vzor budeme na papír vytvářet, zda pravidelný geometrický, květinový, opakující se v řadách nebo jen nahodilý, neuspořádaný. S menšími dětmi si probereme význam barev,  jejich rozdělení na teplé a studené tóny, na barvy, které se k sobě hodí a které nevypadají vedle sebe dobře.
  4. Pomocí prstů namočených v barvě vytváříme na papíře buďto tahem, podobně jako štětcem, vlnovky, lomené nebo klikaté čáry a kolečka nebo prsty a části dlaní obtiskujeme jako razítko. Můžeme obtiskovat celé prsty, jejich špičky, prsty seskupené do špetky, hranu dlaně atd.. Pomocí obtiskovaných prstů vytváříme květinové vzory, barevné soustředné kruhy, srdíčka.
  5. Nakonec můžeme na dokončení vzorku použít k dokreslení detailů černý fix. Hotový balicí papír použijeme na zabalení dárečků nebo jej můžeme využít jako vstupní materiál při vytváření jiného výrobku (například jako závěsy do papírového pokojíčku).Autoři: Středisko volného času Pohořelice