Kočka – harmonička

Jednoduchý návod na papírovou dekoraci, kterou si můžeš vyrobit doma z běžně dostupných materiálů.
Cíl aktivity: rozvoj kreslířské schopnosti při tematické kresbě. Rozvoj technické dovednosti – stříhání, skládání.
Materiál:
– šablona kočky
– barevný výkres A3 nebo balicí papír
– pastelky
– tužka
– nůžky
– mrkací plastová očka
– mašlička

Postup:
1. Nejdůležitější je motivace. S dítětem si povídáme o zvířátkách, o kočičce. Jak vypadají, jakou mají barvu, co dělají, co mají rádi. Nejen výtvarně tvoříme, ale zároveň rozšiřujeme dítěti zásobník informací o zvířatech. Nabízenou výtvarnou činnost můžete dětem nabídnout jako odměnu za jejich vědomosti a správné odpovědi na vaše dotazy o zvířatech.
2. Doporučujeme k práci použít barevný výkres či balicí papír o velikosti A3.
3. Připravíme si šablonku, která tvoří přílohu naší publikace. Šablonu přeneseme na karton nebo jiný tvrdší podklad a vystřihněte.
4. Dítě si tužkou obkreslí vystřiženou šablonu na barevný podklad. Takto mu vznikne základ výrobku, který si může, pokud je již schopné pracovat s nůžkami, samo vystřihnout. Pokud ještě neumí samo vystřihovat, raději mu kočičku vystřihněte vy a u ostatních prací mu již jen asistujte.
5. Vystřiženou kočičku nechte dítěti vymalovat pastelkami. Je jen na dětské fantazii, jakou kočičku si navrhne. Může udělat mourovatou, pruhovanou, puntíkatou, čtverečkovanou. Je to kočka veselá a na hraní, tak ji můžete vyzdobit jakkoli a v nejrůznějších barvách.
6. Pokud máte nalepovací oči, použijte je. Pokud je nemáte, oči namalujte prostě pastelkami. Obě varianty jsou krásné. Můžete také kočce přilepit mašličku či jinou námi neuvedenou ozdobu.

 

7. Posledním krokem je poskládat tělíčko tak, aby vypadalo jako harmonika. Je to zajímavý prvek, který zpestří výrobek a zaujme děti i dospělé. Skládání tělíčka navíc umožní s kočkou pohybovat.
8. Kočičku můžete připevnit na nástěnku do dětského pokoje, připevnit magnetkami na ledničku nebo ji umístit na vhodné místo, odkud se na vás bude usmívat.
9. Nezapomeňte říct dítěti, ať dá své kočičce – harmoničce jméno! Určitě bude mít radost.Autoři: Středisko volného času Pohořelice