Domácí modelína

Jak zabavit předškoláky i školáky a podpořit navíc rozvoj jejich fantazie? Zkraťte si volno modelováním z vlastnoručně vyrobené plastelíny. Dnes si s Helceletkou ukážeme, jak si takovou modelínu velice jednoduše vyrobit v domácích podmínkách. Netřeba žádné velké chemie, potřebujeme jen několik základních surovin, které se dají najít v každé domácí kuchyni. A to nejlepší – plastelínu vyrobíte velmi snadno a při správném skladování vydrží v chladu lednice klidně i několik měsíců. Modelování z domácí plastelíny funguje jako parádní odreagování i pro dospělé – vyzkoušeno za vás! Na nic nečekejte a pusťte se do toho s námi!

Co k výrobě plastelíny potřebujeme?
Záleží kolik plastelíny potřebuješ k výrobě svého hradu či zvířátka. Fantazii se meze nekladou. Vyrobit si jí můžeš kolik chceš, v různém pestrobarevném provedení. Abychom ti ale pomohli nastartovat celý proces, níže nalezneš seznam potřeb na takovou základní dávku plastelíny (6 větších kuliček, které jsou vidět na závěrečné fotce).

Co je potřeba na základní dávku plastelíny?
– vrchovatý hrníček (250 ml) hladké mouky
– potravinářské barvivo a aroma
– 300 ml vody
– 1 polévková lžíce oleje
– 4 polévkové lžíce soli
– 2 polévkové lžíce octa
– pánvičku a běžné kuchyňské nádobí

Příprava samotného "vaření"
Do pánvičky si poté nachystáme mouku, kterou následně smícháme se solí a připravíme ji na plynový sporák.
Tip: Ideálně na nějaký hořák s menším plamenem, abychom směs nespálili.

Nejtěžší krok – vaření modelíny
Modelínu je třeba řádně uvařit, což je nejtěžší krok celého procesu. Ale nebojte se, není to nic, co by se nedalo zvládnout. Mouku se solí ohříváme na malém ohni a za stálého míchání postupně přiléváme směs octa, oleje, vody a barviva. Na mírném ohni by se nám postupně měla vytvořit téměř nelepící směs, jak lze vidět na obrázcích. Pokud je potřeba, můžeme přidat trochu barviva pro sytější odstín barev či po vychladnutí zaprášit modelínu moukou a ručně promíchat, aby se tolik nelepila.  

Hurá do modelování!
Paráda, zvládnuto. V tuto chvíli je modelína hotová a nastal čas se pustit do tvoření. Co z ní vznikne, je už na tobě a my budeme jen rádi, pokud nám pošleš výsledek. I my jsme se na Helceletce do modelování sami pustili, tak mkrni níž, jak se nám dařilo :). A jak modelínu skladovat? Měla by ti v pohodě vydržet několik měsíců. Doporučujeme rozdělit na menší kousky, zavřít do potravinových krabiček a uchovávat v lednici. Hodně radosti a spokojenosti u modelování! 

 Autoři: Helceletka – dům dětí a mládeže