Jak pečovat o želvu zelenavou

Pro všechny nadšené chovatele a milovníky želv máme skvělou zprávu!
Kolegyně Soňa a Týna z naší Stanice přírodovědců Vinohrady, DDM Praha 2 pro vás sestavily fotonávod s poznámkami, jak se o želvu zelenavou starat!
Na fotkách pózuje obydlí želvy zelenavé a želva sama, její jméno je Karel.

  1. Z terária nejprve vyndáme všechny dekorace, kameny, rostliny/kořeny, misky a samozřejmě i želvu samotnou. Misky na jídlo a na vodu nezapomene řádně umýt!

  1. Na vyčištění terária si připravíme přepravku, do které umístíme želvu. A dále také lopatku se smetáčkem a pytel na zašpiněný substrát.

  1. Želvu umístíme do přepravky, můžeme jí tam třeba dát kousek polníčku či čínského zelí, aby si mohla ukrátit čas při čekání na nový čistý domeček.

  1. Když máme terárium vyčištěné od starého substrátu, tak nezapomene pořádně vydrhnout i spodek terária, který se samozřejmě může také zašpinit!

  1. Želvě připravíme bazének s čistou vodou a do druhé misky dáme například polníček či čekanku, čínské zelí a občas můžeme na přilepšenou i kousek jablíčka. Nezapomeneme také zeleninu posypat vápníkem, který pomáhá želvě k jejímu správnému růstu. Případně můžeme ještě do terária umístit sépiovou kost.

  1. Když máme terárium vyčištěné, přidáme nový substrát (my jsme použili přírodní substrát a bukové štěpky), vrátíme zpět všechny dekorace, kameny, případně rostliny a kořeny. Nesmíme také zapomenout na domeček, aby se měla želva kde schovat.
  2. Nakonec vrátíme želvu samotnou, která se teď může vesele pustit do čerstvého jídla a užívat si svůj čistý domeček!


Autoři: Dům dětí a mládeže Praha 2