Test pro znalce jarních a velikonočních zvyků

Jsi znalec jarních a velikonočních zvyků?

  1. Podle českého zvyku se "figura v podobě smrti za zpěvů vynášela k řece, kde ji potápěli a vysmívali se jí, že již nemůže škodit, protože je z jejich kraje nadobro zapuzena". Jak se tento zvyk jmenuje?

          a) vynášení Morany 
          b) vynášení Vesny
          c) vítání Vesny

  1. Symbolem jara i Velikonoc jsou rozkvetlé proutky známého keře. Říkáme jim "kočičky" a vždy jim byla přisuzována magická moc. Bývaly oblíbeným lékem proti bolesti v krku, přidávaly se kravám do krmení, aby dobře dojily. Na kterém keři kvetou kočičky?

          a) trnka
          b) jíva 
          c) zlatý déšť

  1. Zelený čtvrtek má své zvyky. Pokud zametete brzy ráno dům, odnesete smetí na křižovatku cest, můžete si být jisti, že se vám vyhnou blechy! Dodnes se udržuje tradice jíst na Zelený čtvrtek co nejvíc zelené stravy, aby...

          a) ... byl člověk zdravý po celý rok.
          b) ... mu narostly velké brambory.
          c) ... mu narostly dlouhé vlasy.          

  1. Podle pověstí se v jeden z velikonočních dnů otevírají hory a skály, které ukrývají poklady. V tento den si poctivý člověk může z pokladu nabrat bohatství pro sebe. Ale pozor, musí se vrátit ven dřív, než dozní v kostele pašije. Jinak zůstane ve skále uvězněn celý další rok. Ve který den se otevírají skály? 

          a) Škaredá středa
          b) Zelený čtvrtek
          c) Velký pátek

  1. Na Velký pátek se otevře také hora, kde spí i vojsko českého knížete Václava a čeká, kdy bude třeba vyjet na pomoc Čechám. Pokud přistoupíte v tento den k oné hoře a jeden z rytířů vás požádá o úklid, tak neváhejte! Všechno smetí, které vynesete na světlo, se promění ve zlato! Jak se tato hora jmenuje?

          a) Blaník
          b) Velká Deštná
          c) Sněžka

  1. Na Velikonoční neděli se jedlo společně vejce uvařené natvrdo, protože...

          a) ... zajistilo lásku po celý rok.
          b) ... pokud jste během roku zabloudili, stačilo si vzpomenout, s kým jste jedli společně velikonoční vejce a hned jste našli cestu zpět.    
          c) ... zabránilo škytání po celý rok.  

  1. Pomlázka, mrskačka, metla, binovačka – to zdaleka nejsou všechny názvy, co lidé dali několika spleteným proutkům, kterými odedávna chlapci vyhánějí děvčata ráno na Velikonoční pondělí z postelí. Co má tento "výprask" děvčatům zaručit?

          a) Aby mohla celý rok lenošit.                              
          b) Aby celý rok nemusela pracovat na zahradě.   
          c) Aby byla zdravá, ohebná a pilná po celý rok.

  1. Pranostiky – naši předkové pečlivě sledovali počasí a přírodní jevy. Podle svých pozorování a zápisků usuzovali, jaké počasí je čeká. Zkusíš to také? Březen, za kamna vlezem, ...

          a) ... duben, budeme se honit za dubem. 
          b) ... duben, sklízeti úrodu budem.     
          c) ... duben, ještě tam budem.              

  1. Velikonoce mají své tradiční symbolické předměty, hlavně takové, které nám připomínají jaro jako znovuzrození všeho živého. Vyber ty správné.

          a) dýně, pavouk, čarodějnice  
          b) beránek, mazanec, vajíčko
          c) slon, velbloud, jesličky       

  1. Aby bylo jaro veselé, můžete se přidat také ke zvyku "vyvést někoho aprílem". Kupte si třeba komáří sádlo, bublinky do vodováhy, vtipné semínko nebo vymyslete nějaký žertík? Ale pozor, sami také můžete na Apríla někomu naletět! Který den si užijete Apríl?

          a) 31. března      
          b) 1. dubna       
          c) 2. dubna     

Správné řešení: 1a, 2b, 3a, 4c, 5a, 6b, 7c, 8c, 9b, 10b

 



Autoři: Dům dětí a mládeže Dobruška