Jak využít plevel – kopřiva dvoudomá

Plevel – bylinky, které snadno poznám.
Při svých vycházkách do přírody potkáváte plevel – bylinky, které můžete sbírat a dobře využít:

Kopřiva dvoudomá
Roste jako plevel téměř všude a přitom je plná živin, které potřebujeme. List i kořen obsahují vitamíny B, C, provitamin A, železo, vápník, hořčík, mangan, kyselinu mravenčí, šťavelovou, třísloviny a další látky.
Čaj z listů se dá pít celý rok – zlepšuje duševní i fyzickou kondici. 2 lžičky čerstvých nebo sušených (nakrájených) listů necháme přejít varem ve 250 ml vody. 10 minut necháme louhovat, poté scedíme a pijeme vlažný po doušcích ráno a večer jeden šálek. Odvar z kořene čistí krev.
Nať se sbírá celá nejpozději do 20. května a nejlépe navečer, kdy ji celý den prohřívalo slunce. Nesbírat kolem hnojišť a podobných míst bohatých na dusík. Sušíme ji v dobře větratelné místnosti zavěšenou ve svazcích nebo rozloženou na platech. Listy ztmavnou a snadno se lámou – pak už stačí je zdrhnout se stonků. Zčernalé vyhazujeme. Uchováváme v uzavíratelných sklenicích nebo papírových pytlích. Z čerstvých listů děláme špenát – drobně nasekáme a přelijeme vařící vodou – zbavíme se tak „žahavosti“. Dá se využít do zeleninových a masových polévek, salátů, omelet.

Kopřiva – elektronický herbář

Dědek kořenář – článek o kopřiváchAutoři: Dům dětí a mládeže Olomouc