Kam po škole?

Kam po základní (střední) škole?

Velice přehledně a aktuálně poskytuje informace web https://www.infoabsolvent.cz/, který vytvořil, spravuje a provozuje Národní pedagogický institut ČR. Najdeme zde jak přehledy středních a vysokých škol v republice, tak také podrobné informace o jednotlivých oborech. V rozklikávacích ikonkách si můžeme vybrat z několika možností a také zde nalezneme aktuální informace a rady.

Pokud nemám jasno, co chci dělat, pak mi hodně pomůže tzv. Profitest https://www.infoabsolvent.cz/Profitest. Jeho vyplněním (zabere mi to asi 45 minut času) se dozvím, k čemu mám nejlepší předpoklady. Důležitá rada: vyplňuji podle svého a ne dle toho, jak by si asi někdo přál, abych vyplnil! Na základě tohoto testu získám doporučení pro škálu oborů, kde mohu nalézt nejlepší uplatnění. V úvodu testu je dotaz na e-mailovou adresu. Na tuto adresu dojde vyhodnocení testu a doporučení. Pokud se zamyslím nad doporučením, ze kterého vyplyne, že mám předpoklady jak pro nějaký učební, tak studijní obor, pak si proklikám podrobné informace o vytipovaných oborech i možnosti, kde se nacházejí školy s jejich nabídkou. Tento test je vhodný i pro středoškoláky, neboť také pomůže v další orientaci, kam se po střední škole nasměrovat. Přehled i vyšších a vysokých škol je v červené ikonce pod heslem Výběr podle školy.

Další možnosti, kde si o svých schopnostech, dovednostech a vlohách mohu zjistit informace:

https://zkouskaosobnosti.cz/

http://test-mbti.hys.cz/

https://www.emiero.cz/test/

Testů je na webech spousta a leckteré jsou placené. Když si takto udělám jasno, pak je dobré se ještě poradit s rodiči a zjistit si reference o konkrétní škole, která vybraný obor nabízí. Škol může být více a neznamená, že ta nejbližší bude pro mne ta nejvhodnější. Každý jsme jiný typ a potřebujeme jiný přístup vyučujícího a celé školy.Autoři: Dům dětí a mládeže Olomouc