Cyklovýlety za poznáním – Fort Radíkov

 

Fort Radíkov

Další tip na cyklovýlet za poznáváním olomoucké pevnosti. Tentokráte k Fortu Radíkov II. Pro cyklisty náročnější terén. V Olomouci ve Chválkovicích odbočíme vpravo k Selskému náměstí a zde již lze najet na cyklostezku kolem Domova pro seniory. Po ní jedeme do Samotíšek, kdy při pohledu vpravo, asi uprostřed za silnicí, uvidíme bývalý strážní domek a kolem něj vede polní cesta až k bývalé Mírové prachárně – informace níže v popisu pro pěší. V Samotíškách nás cyklostezka navede na Tovéřskou silnici, po které pojedeme na křižovatku před základní školou. (Pokud se chceme podívat k jedné studně – té vlevo od poutní cesty k bazilice, tak dojedeme na kruhový objezd v Samotíškách a sesedneme z kola a vystoupáme ulicí V Lipkách k poslednímu domu a nad ním odbočíme doleva na lesní pěšinu, která nás zavede na místo – viz: odkaz v popisu pro pěší. Potom se vrátíme dolů na Tovéřskou a dojedeme k základní škole.) Tam odbočíme vpravo do ulice Podhůry na vyznačenou cyklotrasu 6102. Ta vede ulicemi Tichá, Šlikova a pod zoologickou zahradou přejde na trasu 6103. Pokračujeme po silnici kolem Zoo Svatý Kopeček až k rozcestí, kde se napojíme na trasu 6030. Ta už nás dovede až k fortu.

Pro pěší výlet je jednodušší vystoupit z autobusu MHD linka č. 11 na zastávce Samotíšky a vydat se cestou vzhůru k bazilice – viz: popis níže:
Při cestě z Olomouce uvidíme kousek před Samotíškami v zatáčce vpravo ve směru jízdy dnes již hodně zdevastovaný strážní domek, který byl součástí tzv. Mírové prachárny. Současný majitel domek přestavuje již řadu let na obyvatelný a okolí zaplnil sbírkou použitých aut. Cesta dále za tímto domkem vede k budově bývalé mírové prachárny, kde je dnes nějaký sklad. http://cisarska-pevnost.cz/cesta-po-pevnustkach/mirova-pracharna-cislo-10/

Když půjdeme Samotíškami vzhůru poutní cestou vedoucí k bazilice, tak nad posledními domy nalezneme rozcestí – vlevo dojdeme po pár metrech k jedné studně a vpravo po pár desítkách metrů ke druhé studně: http://cisarska-pevnost.cz/cesta-po-pevnustkach/studna-samotisky/

studna: 49.6270644N, 17.3307478E; 49.6253019N, 17.3317147E  (zdroj: Mapy.cz) Studny lze hledat i prostřednictvím hry Geocaching. Jednoduchá multicache.

Po prohlídce – u obou jsou informační desky – se vrátíme na cestu vzhůru k bazilice a pokračujeme průchodem s kavárnou kolem kramářských bud do ulice Holubova. Přejdeme silnici a půjdeme ulicí Pod Hvězdou, která přechází v pěšinu a tou pokračujeme až k silnici. Silnici do Radíkova přejdeme a navážeme na žlutou turistickou značku do Radíkova. V Radíkově pak ze značky na křižovatce před samoobsluhou odbočíme vlevo a stoupáme ulici Na Pevnůstce až k Fortu Radíkov II.  Je na kopci nad vesnicí Radíkov v blízkosti telekomunikační věže.  

Celý fort se dá obejít dokola a vše, co se zachovalo, je pak postupně z různých míst obchůzky vidět. http://pevnost-radikov.cz/galerie/

Za fortem v lese nalezneme Fortovou studánku na souřadnicích:  49.6448586N, 17.3655714E (Mapy.cz)

Celá procházka až k fortu je asi 4,5 km dlouhá. Od fortu se pak můžeme vrátit dolů do Radíkova k autobusové zastávce MHD linka č. 11 a odjet do Olomouce, nebo od fortové studánky sejít dolů na lesní cestu s červenou turistickou značkou a vrátit se po ní na Svatý Kopeček.

Cyklovýlet – Fort Radíkov (verze pro tisk)

 Autoři: Dům dětí a mládeže Olomouc