Jarní bylinky – sedmikráska obecná

Již v březnu nás vítají první bylinky, které nám mohou pomoci posílit celý náš organismus. Rostou kolem nás – stačí jen nasbírat! 

Sedmikráska obecná (Bellis perennis)

Sbírá se květ nebo kvetoucí nať na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin. 

Sedmikráska  podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách, jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány. Kvítky lze konzumovat samotné, menší hrst květů nám zajistí přiměřenou denní dávku hořčíku, navíc v unikátní přírodní formě.
Čaj: 3 lžičky usušených květů sedmikrásky hodíme do 0,5 l vařící vody a necháme přejít varem a asi 15 minut necháme luhovat, pak čaj přecedíme a pijeme po doušcích, ne více jak 2 šálky denně.
Pijeme při zánětu průdušek, jako prostředek močopudný, při vodnatelnosti a otocích, při chronických onemocněních dýchacích cest a kašli. Preventivně také proti zimničné horečce, chřipce. Při onemocnění dýchacích cest pijeme teplý, jinak vlažný nebo studený.
Sirup, který si můžeme přidávat do čaje i v zimě. Je na něj potřeba 250 g květů sedmikrásky, půlka citrónu, 40 g cukru a litr vody. Postup je následující: květy zalijeme vroucí vodou, přidáme rozkrájený citron a necháme louhovat přes noc. Druhý den přecedíme, osladíme a svaříme do hustoty sirupu.Autoři: Dům dětí a mládeže Olomouc